Konya

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Konya

Konya (novogr. ΙκόνιονIkonion) je správne stredisko rovnomennej provincie v juhozápadnom Turecku ležiace v nadmorskej výške 1 027 m n. m.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto bolo založené okolo roku 3000 pred Kr. Chetitmi a bolo to vyspelé centrum orientálneho sveta. Neskôr sa tu usadili Frýgovia. V 3. stor. pred Kr. mesto ovládol Alexander Veľký. V nasledujúcej helenistickej dobe sa tu usadzujú Gréci, ktorí sa pomiešali s pôvodnými Frýgmi, ktorých jazyk postupne zanikol. V rímskej dobe sa tu rozmáha kresťanstvo. Od roku 395 je Ikonion súčasťou Byzancie a sídlom biskupa. V 12. stor. mesto ovládli Seldžuckí Turci a Ikonion sa stal hlavným mestom Ikonského sultanátu. V 15. stor. mesto ovládli Osmanskí Turci. Počas dlhej tureckej nadvlády sa väčšina miestnych Grékov islamizovala a poturčila. Konya bola dôležitým osmanským centrom, sídlom pašu. V 19. stor. tu žilo okolo 42 000 Turkov, 1 566 Arménov a 900 Grékov. Väčšina miestnych Grékov boli tzv. Karamanlidi, teda rpzprávali iba po turecky, čo je výsledok dlhej tureckej okupácie. Existovala tu aj komunita tzv. Kapadóckych Grékov, ktorí rozprávali kapadóckou gréčtinou. Týmto jazykom rozprávali hlavne grécke dediny v okolí mesta. V roku 1923 bola grécko-turecká výmena obyvateľov, miestni Gréci odišli do Grécka a mesto ostalo moslimské, odišli aj Arméni.

Dnes má Konya viac ako milión obyvateľov. Priemysel je strojársky, mäsový, stavebných hmôt, kobercov, hliníka, cukrovarnícky, potravinársky. Dopravná križovatka. Leží uprostred náhornej plošiny lemovanej pohorím Taurus.

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Konya

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]