Kopijovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kopijovce
Branchiostoma lanceolatum.jpg
Kopijovec rybkovitý
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Cephalochordata
Owen, 1846
Synonymá
bezčrepovce, Acraniata
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kopijovce (iné názvy: bezčrepovce, bezlebkovce[1]; lat. Cephalochordata, Acrania(ta) [Acrania v užšom zmysle je len časť kopijovcov], Amphioxi, Leptocardia) sú taxón (obyčajne podkmeň či trieda) chordátov.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Sú to malé morské živočíchy, väčšinou dlhé okolo 5 cm a polopriesvitné. Žijú v pobrežných vodách, piesočnatých alebo štrkových plytčinách, teplých morí. Dnes žije len asi 24 druhov.

Viacero znakov majú podobných so stavovcami. Chordu si uchovávajú po celý život, majú otvory podobné žiabrovým štrbinám, okolo úst malé ramená, a majú jednu chrbtovú plutvu a svalovinu segmentovanú v tvare V. Vodu a potravu nasávajú mikroskopickými vláskami (ciliae) lemujúcimi ich žiabrové otvory. Miechu majú v chrbtovej časti nad chordou. Mozog nemajú. V miechovom kanáliku sú roztrúsené početné Hesseho očká, tvorené svetlocitlivými bunkami. Podobajú sa primitívnym očiam ploskavcov. Z miechy vybiehajú nervy obvodovej nervovej sústavy. Cievna sústava je uzavretá. Srdce je nahradené pulzujúcou časťou brušnej cievy. Vylučovací orgán tvorí asi 100 párov nefrídií nachádzajúcich sa nad hltanom. Pohlavie je oddelené, oplodnenie je vonkajšie. Pohlavné orgány nemajú vývody, zrelé pohlavné bunky sa dostanú do okoložiabrovej dutiny a odtiaľ odchádzajú prúdom vody. Vývoj prebieha cez larvu.

Rod kopijovec je asi 8 cm dlhý, polopriesvitný, tvarom pripomína rybku a žije v piesčitom dne.

Kopijovec

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MATOUŠEK, Branislav; TRNKA, A. Prehľad systému chordátov. Acta Facultatis paedagogicae Universitatis Tyrnaviensis : Series B - rerum naturalium (Trnava: Trnavská univerzita), 1997, čís. 1, s. 41-54. ISBN 80-88774-29-2.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kopijovce
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Kopijovce