Kostol Nanebovzatia Panny Márie (Nitra, Kalvária)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Nitra, Kalvária

Kostol Nanebovzatia Panny Márie spolu s kláštorom nazarénov sa nachádza na vrchu Kalvárie v Nitre. V súčasnosti je kostol strediskom mariánskej úcty. Každoročne sa tu koná na sviatok Nanebovzatej Panny Márie – 15. augusta púť, kam prichádzajú veriaci zo širokého okolia. Na sviatok slovanských vierozvestcov - 5. júla sa koná na Kalvárií každoročne národná púť za účasti biskupov celého Slovenska.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá zmienka o Kostole Nanebovzatia Panny Márie sa nachádza v listine z roku 1248. Je to románska stavba s oblúkom s bazilikálnou apsidou svätyne a s krížnymi loďami. Na začiatku bol farským kostolom, potom sa spomína ako kaplnka Božej Matky na "vrchu zelenej planiny". Kostolná veža bola postavená v roku 1723 a dva zvony boli umiestnené do veže v tom istom roku. Krypta pod kostolom bola vybudovaná v roku 1728. V kostole sa nachádzalo 5 oltárov a za hlavným oltárom na stene bol vymaľovaný obraz Nanebovzatej Panny Márie. Prízemný kláštor pri kostole postavili pre rehoľníkov nazarénov. Po čase vybudovali nový hlavný oltár z mramoru a na vrchu umiesntili sochu Sedembolestnej Panny Márie. Na vrchu Kalvárie postavili prvú krížovú cestu, ktorá je od kostola po kaplnku Božieho hrobu. V rokoch 1875 – 1888 prebiehali na kostole reštauračné práce o ktoré sa zaslúžil A. Rožkováni.

Misionári Spoločnosti Božieho Slova sem prišli v roku 1925. Nad starým kláštorom postavili poschodie a vybudovali tu misijný dom. Podarilo sa im obnoviť kostol zväčšením o prístavbu kaplnky sv. Terezky, oratória, sakristie a postavili zvonku poľný oltár. Po likvidácii kláštora bola pri kostole duchovná správa.  Na žiadosť rehole verbistov Ján Chryzostom kardinál Korec 1. júla 1997 zriadil opäť na Kalvárii farnosť, ktorú spravujú pátri misionári.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°17′55″S 18°05′31″V / 48,298716°S 18,092031°V / 48.298716; 18.092031