Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie (Daugavpils)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fasáda Chrámu Nepoškvrneného Počatia Panny Márie
Interiér chrámu

Chrám Nepoškvrneného Počatia Panny Márie (rus. Даугавпилсский костёл Непорочного Зачатия Пресвятой Девы Марии, lot. Daugavpils Vissvētākās Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīca, poľ. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Panny Marii) je rímskokatolíckym chrámom v lotyšskom meste Daugavpils. Patrí do rímskokatolíckej diecézy Rezekne - Aglona. Nachádza sa na ulici Pumpura.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Východná časť Lotyšska, tzv. Latgalsko, je na rozdiel od ostatných lotyšských území prevažne rímskokatolícke, pretože až do delenia Poľska patrilo pod katolícke Poľsko (ostatné časti boli do severnej vojny pod vládou evanjelického Švédska). Kostol bol postavený v rokoch 19021905 podľa projektu W. Neumanna v tzv. novobarokovom architektonickom štýle. Posvätený bol 4. decembra 1905 a konali sa v ňom bohoslužby pre veriacich poľkej národnosti. Neskôr sa tu začali odbavovať aj bohoslužby v lotyšskom a ruskom jazyku. Počas druhej svetovej vojny a ani počas komunistickej diktatúry chrám nebol zatvorený.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Novobarokový architektonický štýl, tzv. baltský barok bol typický pre sakrálnu architektúru chrámov v Pobaltí. Kostol má dve rovnaké vysoké veže (výška 51 metrov). Interiér zdobia štyri neobarokové oltáre. Hlavný oltár je zasvätený Nepoškvrnenému Počatiu Panny Márie. Ďalšie oltáre Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu, Stanislavovi Kostkovi a Panne Márii Lurdskej.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]