Kostol Všetkých svätých (Pražský hrad)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostol Všetkých svätých, Pražský hrad

Kostol Všetkých svätých je kostol na Pražskom hrade priliehajúci k východnej stene starého paláca a nadväzujúci na Vladislavskú sálu. Jeho gotické presbytérium je výraznou časťou hradnej panorámy.

Historie[upraviť | upraviť zdroj]

Kostol Všetkých svätých stojí na mieste staršej palácovej kaplnky z 12. storočia prestavanej v rokoch 1263 – 1264. V roku 1339 Karol IV. ešte ako moravský markgróf pri nej založil kolegiátnu kapitulu. Súčasný kostol bol postavený niekedy medzi rokmi 13561383 podľa plánov Petra Parlera, a to ako dvojposchodová jednoloďová gotická stavba podľa vzoru parížskej Sainte Chapelle. Podľa kronikára Václava Hájeka bola bohato sochársky vyzdobená, vo vnútri vyložená polodrahokamami a v oknách farebnými vitrážami. Kostol bol ťažko poškodený pri veľkom požiari hradu v roku 1541, kedy z neho zostali len obvodové múry. Zvyšky pôvodných okenných kružieb sa zachovali v podkroví kostola. Oprava, pri ktorej bola znížená klenba a pristavaná loď, takže sa stavba spojila s palácom, bola dokončená v roku 1580 na náklady Alžbety, dcéry cisára Maximiliána II., ktorá pravdepodobne venovala i oltárový obraz. V roku 1588 sem boli prenesené ostatky svätého Prokopa zo Sázavy a v roku 1598 vznikol prístup na kruchtu z Vladislavsej sály.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Jednoloďový kostol sa skladá z gotického chóru a renesančnej lode s dvomi bočnými kaplnkami. Klenba je z roku 1580, náhrobok sv. Prokopa, pôvodne uprostred lode, bol presunutý k stene v roku 1768. Vnútorné zariadenie je barokové, z rokov 1732 a 1750, kruchta z roku 1732 je asi dielom K. I. Dienzenthofera. Barokový organ sem bol prenesený v roku 1969 z kostola v Skapcích.[1]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. P. Vlček a kol., Umělecké památky Prahy. Pražský hrad a Hradčany. Praha: Academia 2000, str. 64 – 68.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • P. Vlček a kol., Umělecké památky Prahy. Pražský hrad a Hradčany. Praha: Academia 2000.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kostel Všech svatých (Pražský hrad) na českej Wikipédii.