Kozie mlieko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Kozie mlieko pozri Kozie mlieko (rozlišovacia stránka).
Dojenie kozy

Kozie mlieko je biela kvapalina produkovaná mliečnymi žľazami kôz (v stredoeurópskych podmienkach ide o kozu domácu). Pôvodne bola určená pe výživu mláďat, u zdomácnelých zvierat však bola jej produkcia šľachtením zvýšená a rozšírená na celý rok, aby ju človek mohol využívať pre svoju vlastnú potrebu.

Kozie mlieko z rôznych dôvodov nemôže konkurovať kravskému a produkuje sa prakticky výhradne v rámci malochovu pre domácu spotrebu či priamy predaj. Medzi dva hlavné dôvody patrí vyššia produkčná schopnosť kráv a fakt, že kvalita kozieho mlieka viac závisí na kvalite krmiva, ako je to u kravského mlieka. Koza má väčšiu tendenciu prevádzať do svojeho mlieka jedy a choroboplodné organizmy, ktoré sa do nej dostanú (boli zaznamenané otravy z mlieka kozy, ktorá zožrala ľuľkovec zlomocný, alebo epidémie kliešťovej encefalitídy spôsobené kozami, ktoré poštípali infikované kliešte).

Vyššie napísané, ale neznamená, že by kozie mlieko bolo nekvalitné. Naopak, kozie mlieko je možné vyhodnotiť ako kvalitnejšie, lepšie stráviteľné a zdravotne prospešnejšie ako kravské mlieko, ale iba za predpokladu, že je dodržovaná vysoká kvalita krmiva.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku kozí mléko na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).