Krstný otec (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Krstný otec
Originálny názov The Godfather
Žáner Krimi, dráma
Dĺžka 175 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 1972
Spoločnosť Paramount Pictures
Rozpočet 6 miliónov $[1]
Zárobok $133 698 921
Filmový štáb
Réžia Francis Ford Coppola
Scenár Román:
Mario Puzo
Adaptácia:
Francis Ford Coppola
Produkcia Albert S. Ruddy
Hudba Nino Rota
Herecké obsadenie

Krstný otec (angl. The Godfather) je americký film z roku 1972 podľa rovnomenného románu Maria Puza. V hlavných úlohách hrajú Marlon Brando a Al Pacino, režisérom bol Francis Ford Coppola. Tento film je považovaný za jeden najlepších filmov všetkých dôb.[2] Popisuje taliansku mafiu a rodinu Corleone na čele s Vitom Corleone (Brando).

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

"Krstný otec" je kultový film z roku 1972, ktorý sa zaoberá životom rodiny mafiánskeho bossa Dona Vito Corleoneho. Film sa odohráva v New Yorku počas 40. rokov a mapuje tragický príbeh rodiny Corleone, ich podnikania a mocenských bojov.

Don Vito je váženým mužom vo svete organizovaného zločinu. Jeho najmladší syn Michael, ktorý sa snažil žiť mimo mafiánskeho sveta, sa stáva súčasťou rodinnej dynastie, keď Dona Vito postrelia a on prevzíma vedenie rodiny.

Film sa zaoberá konfliktmi medzi rôznymi mafiánskymi rodinami, najmä s konkurenčnou rodinou Barzini a Tattaglia. Michael sa postupne vyvíja z pôvodne nezáujemcu o mafiánske praktiky na nemilosrdného vodcu.

"Krstný otec" je príbehom o moci, rodine, láske a zrade. Ukazuje vnútorné fungovanie organizovaného zločinu a súčasne zachytáva intímne vzťahy v rámci rodiny Corleone. Film je známy svojím vynikajúcim hereckým obsadením, vedením režiséra Francisa Forda Coppolu a jeho schopnosťou prezentovať morálny rozmer jednotlivých postáv.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Komentár Francisa Ford Coppoly na DVD 2008 "The Godfather - The Coppola Restoration"
  2. Top 250 filmov na IMDb

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]