Kryštalinikum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 19:18, 25. august 2008, ktorú vytvoril Pelex (diskusia | príspevky) (wl. fix)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kryštalinikum alebo basement (z angl. podložie) je komplex kryštalických, väčšinou premenených a vyvretých hornín, hlavne granitoidov[1]. Zvykne sa používať pre označenie vrstvy hornín pod sedimentmi, platformným pokryvom alebo výplňou sedimentačných paniev. Samotný sedimentárny pokryv kryštalinika je často označovaný ako sedimentárny obal.

V Európe a Severnej Amerike, s výnimkou najstarších prekambrických štítových oblastí, je kryštalinikum tvorené najčastejšie hercýnskymi alebo staršími kaledónskymi horninami. Na hercýnsky konsolidované kryštalinikum zvyknú nasadať permské červené pieskovce, evapority a druhohorné vápence. V niektorých prípadoch umožnili súvrstvia evaporitov, ktoré tvorili najslabšiu zónu, v dôsledku zvýšených tlakov a teplôt odlepenie nadložných vápencov a ich presun vo forme príkrovov, čo len zdôrazňuje rozdiel medzi veľmi pevným kryštalinikom a jeho menej odolným, ba často i plasticky sa správajúcim obalom.

Mnoho geológov v odboroch ako panvová analýza, sedimentológia a ložisková geológia používa termín kryštalinikum v pomerne všeobecnom zmysle ako označenie všetkých premenených a vyvretých hornín. Keďže pri vyhľadávaní uhľovodíkov sú horniny kryštalinika celkom nezaujímavé, keďže je takmer vylúčené, že by mohli obsahovať ropu alebo zemný plyn.

Referencie

  1. http://www.geology.cz prístup 24.8.2008

Ďalšie zdroje

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Basement (geology) na anglickej Wikipédii.