Láska nebeská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Láska nebeská
Originálny názov Love Actually
Žáner Romantická komédia
Dĺžka 136 minút
Štát Spojené kráľovstvo
Pôvodný jazyk Anglický
Portugalský
Francúzsky
Rok 2003
Dátum uvedenia 7. novembra 2003
Rozpočet 30 miliónov £[1]
Zárobok 246 942 017 $
Filmový štáb
Réžia Richard Curtis
Scenár Richard Curtis
Produkcia Duncan Kenworthy
Tim Bevan
Eric Fellner
Debra Hayward
Liza Chasin
Hudba Craig Armstrong
Kamera Michael Coulter
Strih Nick Moore
Herecké obsadenie

Láska nebeská (ang. Love Actually) 2003 je romantická komédia, ktorej dej sa odohráva prevažne v Anglicku, Londýne, v priebehu niekoľkých týždňov pred príchodom Vianoc. Počas týchto piatich týždňov nás film zoznámi s hlavnými protagonistami a ich životnými, prípadne aktuálnymi príbehmi, ktoré spolu nesúvisia. Jediným spojítkom pre všetkých účinkujúcich sú vzájomne vzťahy.

Film napísal a režíroval Richard Curtis.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Jednotlivé zápletky tvoria príbehy lásky jednotlivcov.
Príbeh začína rozprávať hlas Hugha Granta na letisku a tam aj končí. Celý film nesie posolstvo o tom, že láska je skutočne všade okolo nás, spomína pád Dvojičiek v New Yorku, kedy telefonáty pred padnutím budov netlmočili žiadne výčitky ani slová nenávisti, ale naopak šírili posolstvo lásky.

Harry, Karen, a Mia[upraviť | upraviť zdroj]

Harry (Alan Rickman), generálny riaditeľ dizajnérskej agentúry, má novú atraktívnu sekretárku Miu, ktorá je momentálne single a zvádza Harryho, ktorý má doma manželku Karen (Emma Thompsonová, sestru premiéra Davida (Hugh Grant)) a dve deti. Ten kráske a jej zvodom neodolá a na Vianoce jej za prejavy priazne a nielen to kúpi krásny náhrdelník. Náhrdelník nájde pred tým, ako ho odovzdá Mii, Karen, a tak odhalí Harryho neveru. Pri predaji náhrdelníka sa vybláznil Rowan Atkinson. Karen sa zatiaľ venuje príprave školského večierka, popritom radí priateľovi Danielovi, ktorý práve pochoval manželku.

Daniel, Sam a Joanna[upraviť | upraviť zdroj]

Daniel (Liam Neeson) práve ovdovel a ostal mu v starostlivosti nevlastný 10-ročný syn Sam (Thomas Sangster). Smútok zo straty manželky a zároveň matky epizódu nepoznamenal, ustúpil do pozadia pred životnou láskou Sama, ako o nej sám hovorí. Daniel pomáha Samovi tým, že ho počúva, cíti s ním a spriadajú spolu plány, ako na túto lásku, spolužiačku zapôsobiť. To je samozrejme zdrojom množstva vtipných scénok. Láske k úspechu dopomôže svojím zásahom aj Rowan Atkinson.

David a Natalie[upraviť | upraviť zdroj]

David (Hugh Grant brat Karen) bol práve zvolený za premiéra Británie a nastupuje do úradu, kde sa hneď prvý deň spoznáva s príjemnou, bucľatou Natalie (Martine McCutcheon, susedou Mii a Karen), ktorá sa stará o jeho stravovanie a poštu. Ako si sám priznáva, Natalie je práve jeho typ. David je však nesmelý a až keď krajinu navštívi americký prezident, ktorý Natalie zvádza, dá na verejnosti najavo svoju žiarlivosť skrytým spôsobom, začo sa v očiach občanov stáva hrdinom Anglicka. Natalie je na jeho pokyn preložená. V závere filmu sa však ešte stretnú.

John a Judy[upraviť | upraviť zdroj]

John (Martin Freeman) a Judy (Joanna Page) sa práve zoznámili pri svojej práci. Tou je natáčanie horúcich erotických scén, pri ktorých sa spolu rozprávajú a zistia, že si výborne rozumejú. Film napriek tomu neobsahuje ani horúce a ani erotické scény.

Julie, Peter a Mark[upraviť | upraviť zdroj]

Julie (Keira Knightley) a Peter (Chiwetel Ejiofor) sa práve zosobášili, ale video zo svadby nevyšlo. Našťastie na svadbe, kde dostali ako svadobný dar od Marka krásne prekvapenie v podobe ich obľúbenej piesne od The Beatles, mal videokameru a natáčal aj Mark (Andrew Lincoln, umelec). Neodbytná Julie ho žiada o video, Mark sa vyhýba ako jej prosbe, tak jej samotnej. Julie nakoniec Marka doma nečakane prekvapí a keďže Mark je poriadkumilovný pedant, Julie precízne označené video bez problémov nájde. Na jej prekvapenie je obraz síce nádherný, má však malú chybičku, pre ktorú je nepoužiteľný. Tak vzniká spoločné tajomstvo Marka a Julie, ktoré zmení ich vzťah, o ktorom Julie nemala dobrú mienku.

Sarah, Karl a Michael[upraviť | upraviť zdroj]

Sarah (Laura Linney, priateľka Marka, pracuje pre Harryho), tajne ľúbi svojho kolegu Karla, tichého a hanblivého a to od prvého dňa, čo nastúpila do práce. Pri rozhovore s Harrym zistí, že je to už viac ako dva roky a Harry jej kamarátsky navrhne, aby Karla pozvala na drink, zviedla a priznala, že túži po rodine s ním, pretože aj tak to už všetci okolo nej, vrátane Karla vedia. Napriek snahe to Sarah nedokáže, ale tichý Karl na vianočnom večierku prekvapuje svojou odvahou a úlohu zvodcu zabezpečí on. Zdalo by sa, že happy endu už nič nestojí v ceste, ale ako sám Karl priznáva, problémy sú v živote bežné. Tento v podobe duševne chorého brata Michaela však Sarah nezvláda a vzťah sa dostáva na slepú koľaj. Sarah sa uspokojí s bratovou láskou a povinnosťou. Všetko to zvláda s úsmevom.

Colin, Tony, Stacey, Jeannie, Carol-Anne, Harriet a Carla[upraviť | upraviť zdroj]

Náročný Colin (Kris Marshall) sa snaží stále si nájsť atraktívnu priateľku nekonvenčným spôsobom, čo podľa neho na anglické ženy neplatí. Vidí chybu v nich, ale vidí aj cestu. Prenajíma svoj byt a za utŕžené peniaze si nakúpil zásobu kondómov, ale hlavne letenku do Ameriky, štátu Wisconsin. Tam, ako dúfa, stretne v priemernom americkom bare krásnu a povoľnú ženu svojich snov, ktorú očarí svojím roztomilým britským prízvukom. Jeho priateľ Tony (Abdul Salis) sa mu smeje, ale ukáže sa, že sa Colin nemýlil.

Jamie a Aurelia[upraviť | upraviť zdroj]

Spisovateľ Jamie (Colin Firth, priateľ Johna a Julie), má nešťastie v láske. Počas svadby Petra a Juliet, na ktorú šiel bez chorej priateľky, bol podvedený a to priamo vlastným bratom. Keďže sa svadba konala neďaleko jeho domu, využil to a zastavil sa pozrieť chorú priateľku, o ktorú sa mu medzitým staral brat. Sklamaný odchádza na pravidelný pobyt do Francúzska, kde mu miestna pani dohadzuje na výpomoc mladé portugalské dievča. Keďže ani jeden z nich nepozná spoločnú reč, vznikli krásne scény ich monológov, kde vidno, že ich myslenie nie je rozdielne. Jamie sa vracia k rodine, učí sa portugalsky a na Štedrý deň si neplánovane urobí výlet do Portugalska.

Billy Mack a Joe[upraviť | upraviť zdroj]

Billy (Bill Nighy) a jeho manažér Joe sa snažia o comeback, ako vraví sám Billy, za každú cenu. Oprášia osvedčený hit (Love Is All Around od Wet Wet Wet), v ktorom zamenia slovo láska za Vianoce a stavia na Billyho provokatívnosť, exhibicionizmus a kontroverznosť. Chová sa ako starý rocker, nadáva na pesničku, na konkurenciu, na seba, s úsmevom šokuje a dúfa, že súboj o hit Vianoc vyhrá a... aj vyhrá. V závere filmu sa takmer okamžite vracia z večierka Eltona Johna k svojmu zamestnancovi, aby - ako priznáva - zistil, kto je skutočná láska jeho života. Bill Nighy sa predstavil ako výborný komediálny herec, ktorý zabezpečil vo filme mnoho vtipných a uvoľnených scén. Tento vianočný hit sprevádza ako celý film, tak postretáva skoro všetkých protagonistov filmu na rôznych miestach.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Vo filme znie originálna hudba zložená a dirigovaná Craigom Armstrongom.
Ďalej zazneli pesničky:

1. "The Trouble with Love Is" od Kelly Clarkson
2. "Here with Me" od Dido
3. "Sweetest Goodbye/Sunday Morning" od Maroon 5
4. "Turn Me On" od Norah Jones
5. "Take Me As I Am" od Wyclef Jean and Sharissa
6. "Songbird" od Eva Cassidy
7. "Wherever You Will Go" od The Calling
8. "Jump (for My Love)" od The Pointer Sisters in US / Girls Aloud in UK
9. "Both Sides Now" od Joni Mitchell
10. "All You Need Is Love" od Lynden David Hall
11. "God Only Knows" od The Beach Boys
12. "I'll See It Through" od Texas
13. "Too Lost in You" od Sugababes
14. "White Christmas" od Otis Redding

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

  • BAFTA Award za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe (Bill Nighy, víťaz)
  • Empire Award za najlepší britský film (víťaz)
  • Empire Award za najlepšiu britskú herečku (Emma Thompsonová, víťaz)
  • Empire Award pre Najlepší nováčik (Martine McCutcheon, víťaz)
  • Evening Standard British Film Award za najlepšiu herečku (Emma Thompsonová, víťaz)
  • Evening Standard Peter Sellers Award za komédiu (Bill Nighy, víťaz)
  • London Film Critics Circle Award za najlepší britský herec vo vedľajšej úlohe (Bill Nighy, víťaz)
  • London Film Critics Circle Award za najlepšiu britskú herečku vo vedľajšej úlohe (Emma Thompsonová, víťaz)
  • Los Angeles Film Critics Association Award za najlepšiu vedľajšiu rolu (Bill Nighy, víťaz)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Love Actually na anglickej Wikipédii.