Preskočiť na obsah

Lávová lampa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mathmos lávová lampa

Lávová lampa alebo magma lampa je druh svietidla, ktorý sa väčšinou používa ako dekorácia. Lampa sa vyrába v rôznych tvaroch a s rôzne zafarbenou vodouvoskom. Podstavec môže byť vyrobený z materiálov ako napríklad drevoplasthliník

Princíp fungovania

[upraviť | upraviť zdroj]

V podstavci lampy je umiestnená žiarovka. Na podstavci je sklená nádoba naplnená vodou (niekedy olejom) a zmesou priesvitného vosku s chloridom uhličitým (tetrachlórmetánom). Medzi nádobou a žiarovkou je zvinutý kovový drôtik kvôli lepšiemu vedeniu tepla.

Po zapnutí lampy začne žiarovka zahrievať kovovú špirálu a dno nádoby s vodou a voskom. Vosk sa rozpustí a začne stúpať v nádobe smerom hore. Tam sa zasa ochladí a začne klesať nadol. Rozdiel teplôt medzi dnom a hornou časťou nádoby je len niekoľko stupňov. Vosk v lampe vytvára zaujímavé väčšie či menšie bubliny.

Prevádzková teplota v rôznych lávových lampách sa líši, ale väčšinou sa pohybuje okolo 60 °C. Pokiaľ je v lampe príliš silná žiarovka, zostáva vosk hore, pokiaľ príliš slabá, zostáva dole.

Lávovú lampu vynašiel Angličan Edward Craven Walker v roku 1963. Pomenoval ju Astrolight a predstavil v Hamburgu v roku 1965.[1]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. The Lava Lamp [online]. thegoldenageofrock.com, 2014-08-30, [cit. 2016-11-01]. Dostupné online.

Plazmová lampa

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lávová lampa na českej Wikipédii.