Lütfi Paša

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lütfi
Paša
Lütfi Paša
30. Veľkovezír Osmanskej ríše
V úrade
13. júl 1539 – Apríl 1541
PanovníkSüleyman I.
Predchodca Ayas Mehmed Paša Hadım Süleyman Paša Nástupca
Biografické údaje
Narodeniecca. 1488
Úmrtie27. marec 1564 (75-76 rokov)
Didymoteicho, Osmanská ríša
Štátna príslušnosťOsman
Národnosťalbánska
Rodina
Manželka
DetiEsmehan Baharnaz Sultán
Neslihan Sultán
Odkazy
Spolupracuj na CommonsLütfi Paša
(multimediálne súbory)

Lütfi Paša (osm. tur. لطفى پاشا, Luṭfī Paşa, mod. tur. Lütfi Paşa, úplnejšie Damat Çelebi Lütfi Paşa; cca. 1488 – † 27. marec 1564, Didymoteicho, Osmanská ríša) bol osmanský štátnik, generál, a veľkovezír Osmanskej ríše pod vládou Süleymana I. v rokoch 1539 až 1541.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Lütfi bol Albánec z Vlory. V útlom veku sa dostal do paláca sultána Bayezida, kde dostal dôkladnú výchovu o islamských vedách.

Jeho prvé vymenovanie do služby mimo paláca bolo guvernér Kastamonu a následne sa stal guvernérom Karamanu. Lütfi Paša zanechal veľa informácii o svojom živote vo svojej knihe Asafname. Avšak nezapísal žiadne detaily a dáta o etape života, kedy ešte neslúžil v paláci. Zúčastnil sa obliehania Viedne (1529). Vo svojich knihách sa zamýšľal na tím, či sultáni, ktorí neboli čistými Arabmi, by mali niesť titul kalifov.

V rokoch 1534 – 1535 sa stal tretím veľkovezírom za vlády Süleymana I. V tejto dobe už o ňom bolo známe, že slúžil vo vojnách Selima I. vo východnej Anatólii proti Safíjovcom a potom proti Mamlukom v Sýrii a Egypte. So Süleymanom bojoval v bitke pri Belehrade v roku 1521 a pri Rodose v roku 1522.

V roku 1539, po smrti Ayas Mehmeda Pašu, sa stal veľkovezírom Osmanskej ríše (po troch rokoch od smrti Ibrahima Pašu). V roku 1541 zmlátil svoju ženu (sultánovu sestru Şah-Huban Sultán) po jej sťažnosti na jeho príliš kruté tresty pre prostitútky. Sultánka sa s ním potom so súhlasom brata rozviedla, sultán ho zosadil z pozície a ako nového veľkovezíra menoval Hadıma Süleymana Pašu.

Diela[upraviť | upraviť zdroj]

Napísal dvadsaťjeden diel hlavne o náboženských témach; 13 z nich napísal arabsky a 8 turecky. Dve z jeho diel, prvý s názvom Asafname, boli o rôznych pohľadoch na štátnikov a dielo Tevâriḫ-i al-i 'Osman popisovalo osmanskú históriu vrátane jeho vlastných skúseností za vlády sultánov Bayezida II., Selima I. a Süleymana I.

V populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

V televíznom seriáli Sultán stvárnil Lütfi Pašu turecký herec Mehmet Özgür.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]