La Belle Jardinière

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
La Belle Jardinière

Základné informácie
AutorRaffael
Rokokolo 1507
Technikaolej na plátne potiahnutom na dreve
Rozmery122 × 80 cm
GalériaMusée du Louvre, Paríž

La Belle Jardinière (slov. Krásna záhradníčka) je názov obrazu talianskeho renesančného maliara Raffaela Santiho namaľovaného okolo roku 1507.

Obraz predstavuje Pannu Máriu sediacu na kamennej lavičke uprostred otvorenej krajiny. Oblečená je do červených šiat, splývajúcich po zem a modrého bohato riaseného plášťa. Za ruku drží malého Ježiška, ktorý opretý o jej nohy, díva sa do matkinej tváre. Ona mu pohľad, s láskavým výrazom, opätuje. V ich vzájomných dotykoch a pohľadoch sa odráža hĺbka materinskej nehy a synovskej lásky.

Pri Máriiných nohách kľačí malý Ján Krstiteľ oblečený podľa tradície v ťavej koži. V pravej rúčke zviera svoj atribút - kríž. Ten je v symbolom a súčasne predzvesťou Kristovho utrpenia.

Obraz, označovaný aj ako Panna s Dieťaťom a svätým Jánom Krstiteľom, vznikol počas Raffaelovho pôsobenia vo Florencii. Je jedným z najpôvabnejších umelcových diel a ikonograficky nadväzuje na Leonardovu Madonu v skalách.

Obraz je signovaný a datovaný na leme Máriinho plášťa. Nie je známe, kedy umelec obdržal na vytvorenie tohto diela objednávku, ani kedy sa hotové dostalo do zbierok francúzskeho kráľovského dvora.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Autoportrét
Autoportrét
Prehľadný zoznam obrazov Raffaela
pozri

Zoznam Raffaelových diel