Lama krotká

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lama krotká
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lama glama
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lama krotká alebo lama (lat. Lama glama) patrí medzi domestikované druhy. Ide pravdepodobne o domestikovanú formu huanako, pretože je morfologicky podobná Guanaco cacsilensis. Podobne ako alpaka obýva oblasti Altiplána v Bolívii a v Peru. Malé populácie sú tiež v severnom Čile, Argentíne a Ekvádore. Pasie sa na horských svahoch a spása stredné až dlhé trávy.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Lama je vysoké robustné zviera, dosahujúce výšky 110 až 150 cm a hmotnosti 130 až 155 kg. Uši sú dlhé, tvár je so srsťou, nosná časť je dlhá, rovná, špička nosa je okrúhla. Chrbát je plochý od pleca až po zadok, chvost sa stáča hore a na chrbát. Lamy sa trochu líšia podľa miesta rozšírenia hustoty srsti a podľa jej farby.

Plemená[upraviť | upraviť zdroj]

Rozlišujú sa dva typy: Ch'aku a Ccara. Väčšina (70 - 80 %) andských lám patrí k typu Ccara (zvaná tiež „bezvlnná lama“), ktorý je charakterizovaný holou tvárou a nízkou srsťou. Menej obvyklý je typ Ch'aku („vlnatá lama“), ktorý ako názov naznačuje, produkuje viac vlákna a má čelo a uši porastené srsťou. Vyskytujú sa však tiež kríženci medzi týmito typmi.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Lama je cenným zdrojom vlákna. Mäso je chudé, červenej farby, nemramorované, jatočná výťažnosť je 60 %. Koža sa hodí k výrobe sandál, topánok a vakov. Poskytuje asi 2 kg srsti ročne. Vlákno, ktoré sa vyskytuje v škále od bielej po čiernu, je dlhé a hrubé.

Používa sa k výrobe povrazov, vakov, mechov, pokrývok aj látok k výrobe odevov, avšak vzhľadom k robustnej stavbe tela sa lama vždy chovala predovšetkým k účelom pre transport rôzneho materiálu. Pohybuje sa väčšinou v karavánach. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči drsným podmienkam prostredia a veľkou vytrvalosťou v prenášaní nákladov o hmotnosti až 40 kg. K tomuto prenášaniu sa väčšinou používajú kastrovaní samci. Lama je symbolom živočíšnej výroby Bolívie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lama krotká na českej Wikipédii.