Lazariánska pomoc

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo
Zelený kríž je symbolom Rádu sv. Lazara - Jeruzalemského

Lazariánska pomoc Slovensko (LP) je nezisková humanitárna organizácia, ktorej vznik možno datovať do v roku 2011. LP poskytuje všeobecne prospešné služby a ako organizácia je zapísaná v registri Neziskových organizácií Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pod č. OVVS/NO – 2/16. Zriaďovateľom neziskovej organizácie je Slovenská komenda vojenského a špitálskeho rádu svätého Lazára. Komenda je súčasťou Českého veľkopriorstva a je organizačnou zložkou mimovládnej zahraničnej organizácie. V súlade s historickou tradíciou ochrany a starostlivosti o pútnikov počas križiackych výprav do Svätej zeme Slovenská komenda vytvorila zbor dobrovoľníkov poskytujúcich zdravotnícke asistenčné služby predovšetkým pri katolíckych púťach, či iných významných spoločenských udalostiach. Ďalším zámerom LP je zdravotnícka osveta a školenia vo forme pravidelného cyklu prednášok na vybrané témy určená pre občanov starajúcich sa o svojich dlhodobo chorých, alebo zomierajúcich v domácej starostlivosti.[1] Plný názov organizácie je Lazariánska pomoc Slovensko, n.o.

Stručná história Rádu sv. Lazára[upraviť | upraviť zdroj]

Rád sv. Lazára je medzinárodná humanitárna a nezisková organizácia, ktorá má v niektorých štátoch aj diplomatické zastúpenie (Maďarsko, Chorvátsko a Čierna Hora). Jeho vznik je spojený s križiackymi výpravami do Svätej zeme na konci 11. storočia, kedy sa rádoví rytieri zúčastňovali vojenských operácií na ochranu kresťanských pútnikov a predovšetkým sa starali o ľudí postihnutých malomocenstvom. Na čele rádu stojí veľmajster. Prví veľmajstri Rádu sv. Lazára boli volení z radov malomocných bratov. Avšak Rád sv. Lazára utŕžil v roku 1244 v Gaze, roku 1250 v al-Mansúre a nakoniec v roku 1252 pri Ramalláhu zdrvujúcu sériu porážok, kedy lavíroval na samej hranici úplného vyhladenia. V tomto kontexte treba napokon aj chápať rozhodnutie Pápeža Inocenta IV., ktorý v roku 1253, prakticky okamžite po nešťastnej bitke pri Ramalláhu, udelil Rádu súhlas zvoliť za svojho Veľmajstra už aj zdravého rytiera spomedzi ostatných (bratov) domu keďže, ako ďalej vo svojej bule uvádza, všetci malomocní rytieri spomenutého domu (sv. Lazára - Jeruzalemského) boli nemilosrdne pobití nepriateľmi viery. Už v roku 1255 ten istý pápež o Ráde hovorí ako o konvente aktívnych rytierov a ostatných, zdravých či malomocných, preto práve od tohto momentu možno sledovať jasný odklon od pôvodnej tradície – voľby veľmajstra z radov malomocných spolubratov. Rád pôsobí dodnes vo viacerých štátoch, vrátane Slovenska. Súčasným veľmajstrom je Jeho Excelencia, gróf Ján Dobrzenský z Dobrzenic. Generálny kaplán Rádu je Jeho Eminencia Kardinál Dominik Duka OP. Rád pôsobí pod patronátom Francúzskej kráľovskej rodiny.

Symbolika[upraviť | upraviť zdroj]

Zásah Lazariánskej pomoci na Slovensku

Symbolom Rádu sv. Lazára je osemhrotý kríž so všetkými ramenami rovnako dlhými, tvarom identickým s maltézskym (takto je tento kríž nazývaný v heraldickej terminológii). Na rozdiel od maltézskeho kríža, ktorý je biely, má kríž lazariánsky zelenú farbu. Zaujímavosťou je, že v súčasnosti oficiálne používaným znakom lekární je jednoduchý zelený kríž. Jeho zelená farba je prevzatá z kríža Rádu, a symbolizuje pôvodné rádové poslanie – bylinkárstvo a liečiteľstvo. Rád má svoj erb, vlajku, insígnie a rádový odev, zvyky, tradície a štruktúru. Medzinárodná skratka názvu Rádu je OSLJ (The Military and Hospitaller Order of Saint Lazarus of Jerusalem).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.zelenykriz.sk,http://zelenykriz.sk/

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]