Preskočiť na obsah

Lekra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lekra
Lekra na živom koncerte
Lekra na živom koncerte
Základné informácie
Pôvod Slovensko Dolný Kubín, Slovensko
Žáner(-re) worldmusic, Folk rock
Pôsobenie 1998 – súčasnosť
Webstránka lekra.sk
Členovia skupiny
Ľubomír Kováčik
Marek Vodička
Robert Trunkvalter
Jozef Gebura
Bývalí členovia
Juraj Krkoška
Peter Mihál

Lekra je slovenská folkrocková skupina založená roku 1998. Hrá vlastnú tvorbu, ale tiež folkrockové úpravy ľudových piesní, ktoré sa snaží upravovať s citom bez použitia elektrických gitár. Vyniká hlavne kvalitnou hudobnou zložkou, ktorú tvoria skúsení hudobníci.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Kepela Lekra vznikla v roku 1998, v Dolnom Kubíne. Všetko to začalo tak, že Ľubo Kováčik, ako sólista potreboval okolo seba ľudí, ktorí by vedeli hrať a zabávať sa, a tak založil kapelu Lekra.

Kapela si začali hovoriť, až po ich prvom vystúpení, ktoré sa konalo v Banskej Bystrici. Hrali tam ako zoskupenie troch mladých chlapcov Ľubo Kováčik – gitara, Robo Trukvalter – basgitara, Juraj Krkoška – bicie, ktorí skúšali trpezlivosť a bubienky porotcov na Strunobraní.

Paródiou na tom všetkom bolo to, že festival vyhrali a postúpili na celoštátne kolo. Toto samozrejme nikto nečakal. Plánovali totiž zoskupenie po čase rozpustiť, lebo každý člen hrával v iných kapelách, ale teraz už nemohli cúvnuť. Na celoštátnej akcii Strunobranie dosiahli ďalšie úspechy, a to ich tlačilo dopredu.

Po čase k rockovej trojke pozvali klávesáka Mareka Vodičku, ktorý obohatil kapelu o nový zvuk, a začali koncertovať.

Išlo im to naozaj výborne, takpovediac vyhrali čo sa dalo. Viacnásobný víťazi festivalov: Lodenica, Strunobranie, Stupavský širák, víťazi medzinárodnej súťaže Porta v Ústí nad Labem, štvrté miesto na najväčšom česko-slovenskom festivale Zahrada.

V dnešnom období hrávajú ako profesionálna folkrocková kapela a sú súčasťou veľkých folkrockových festivalov.

Nástrojové obsadenie je rovnaké (gitara, basgitara, klávesy, bicie) len na poste bubeníka sa menili, najprv Juraj Krkoška potom Peter Mihál a dnes s nimi hráva bubeník Jozef Gebura. S ním nahrali aj debutový album, ktorý sa volá Povedz milá. Krstný otec bola rocková kapela Arzén. Na CD Povedz milá sa nachádza 10 piesní, prevažne staré „pecky“ od kapely.

Ako ďalší úspech je prebojovanie sa do semifinále Eurovízia 2010 so skladbou „Dolina Dolina“. Môžeme povedať, že toto bol odrazový mostík a preto túto skladbu propagujú ako singel.

Členovia skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2003 – Povedz milá

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]