Leonidas Drosis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 05:07, 16. marec 2013, ktorú vytvoril Legobot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 4 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q666391))
Leonidas Drosis
grécky sochár
grécky sochár
Narodenie1834
Úmrtie1882
Neapol
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Leonidas Drosis
Penelopa, dielo Leonidasa Drosisa

Leonidas Drosis, gr. Λεωνίδας Δρόσης (* 1834  – † 1882), bol významný grécky sochár, jeden z najznámejších sochárov 19. storočia.

Životopis

Narodil sa v meste Nafplio na Peloponéze, vyrastal v Aténach, kde tiež študoval sochárstvo. Jeho diela boli inšpirované klasickým starogréckym sochárstvom. Ako žiak vytvoril sochy generála Miaulisa a gréckeho kráľa Othóna. Precestoval veľkú časť Európy, nakoniec sa usadil v Ríme, kde aj tvoril. Vytvoril známe mramorové sochy, bohyňu Artemis, hrdinu Achilla, spisovateľku Sapfó a Alexandra Veľkého. Neskôr sa vrátil do Atén. Žil v dobe, kedy sa začala masívna výstavba Atén. Hlavné aténske námestie, Syntagma, obohatil o sochu bohyne Atény a sediacich filozofov Sokrata a Platóna, obe sochy sú z mramoru. Iné sochy z tohto obdobia predstavujú boha Apolóna, alegóriu slobodnej Hellady, histórie, myšlienky a námorníctva. Neskôr sa vrátil do Talianska, kde v Neapole zomrel.

Iné projekty