Preskočiť na obsah

Libri tres contra Galileos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Libri tres contra Galileos (často aj iba Contra Galileos, slovensky Tri knihy proti Galilejským, myslené kresťanom) je latinský spis, ktorý počas svojej krátkej vlády (361-363) spísal rímsky cisár Flavius Claudius Julianus.

Z diela samotného sa do dnešných dní nezachoval žiadny odpis. Sú známe len jeho zlomky v podobe odkazov a citátov z neho v iných dielach. Charakter tohto aktu zodpovedá povahe vlády Juliána, ktorý sa pokúsil zvrátiť rastúci vplyv kresťanstva v impériu a podporoval pôvodné pohanské kulty.

Nikdy však kresťanov neprenasledoval, ani ich pre ich vieru netrestal. Avšak svojimi činmi podporoval spory vnútri kresťanskej cirkvi a verejne podporoval pôvodné kulty. Proti kresťanstvu sa postavil v ideologickom boji, čoho je tento spis dokladom. Poukazuje na chyby a nebezpečenstvo kresťanskej viery a kresťanov vykresľuje ako odpadlíkov od židovstva, ktoré naproti tomu považuje za veľmi staré a všeobecne akceptované náboženstvo.

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Contra Galileos na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).