Libri tres contra Galileos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Libri tres contra Galileos (často aj iba Contra Galileos, slovensky Tri knihy proti Galilejským, myslené kresťanom) je latinský spis, ktorý počas svojej krátkej vlády (361-363) spísal rímsky cisár Flavius Claudius Julianus.

Z diela samotného sa do dnešných dní nezachoval žiadny odpis. Sú známe len jeho zlomky v podobe odkazov a citátov z neho v iných dielach. Charakter tohto aktu zodpovedá povahe vlády Juliána, ktorý sa pokúsil zvrátiť rastúci vplyv kresťanstva v impériu a podporoval pôvodné pohanské kulty.

Nikdy však kresťanov neprenasledoval, ani ich pre ich vieru netrestal. Avšak svojimi činmi podporoval spory vnútri kresťanskej cirkvi a verejne podporoval pôvodné kulty. Proti kresťanstvu sa postavil v ideologickom boji, čoho je tento spis dokladom. Poukazuje na chyby a nebezpečenstvo kresťanskej viery a kresťanov vykresľuje ako odpadlíkov od židovstva, ktoré naproti tomu považuje za veľmi staré a všeobecne akceptované náboženstvo.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Contra Galileos na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).