Lilit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lilith (1892), John Collier

Lilith je sexuálno-démonická bytosť, o ktorej sa prvý raz hovorí v mytológii Mezopotámie.

V Biblii[upraviť | upraviť zdroj]

Biblický verš Iz.34,14 býva považovaný za odkaz na túto bytosť:

34:14 stretať sa tam budú divé mačky s hyenami, a jedna démonská príšera bude povolávať na druhú; len tam bude pokojne bývať nočná obluda a nájde si odpočinok

Podľa nedávneho výskumu (Blair 2009) sa odkazuje na nočného vtáka.[1]

Lilith- matka démonov[upraviť | upraviť zdroj]

Spomína sa v Talmude a niektorí Židia ju považujú za prvú ženu biblického Adama, ktorá bola stvorená z hliny.

Aj z verša Gn.1,27 „A Boh stvoril človeka na svoj obraz, na Boží obraz ho stvoril, muža a ženu ich stvoril.“ niektorí špekulujú, že Adam mal ženu ešte pred stvorením Evy a touto by mala byť práve Lilith.

Lilith nielen že bola vyhnaná z raja, ale aj ju Boh preklial. Povedal jej, že ak sa nevráti a odíde z raja, už nikdy nebude schopná počať dieťa. Lilith to nebrala na vedomie a odišla. Keď sa však potom pokúšala o dieťa, buď sa narodilo mŕtve, alebo znetvorené a preto po pôrode krátko zomrelo. Deti sa rodili s pazúrmi miesto nechtov a s čiernymi očami. Lilith sa ale nechcela vzdať a preto sa pokúsila mať potomka s niekym schopnejším. A tak presvedčila Lucifera, aby padol a stal sa padlým anjelom. Lilith vedela, že keby bol stále v službách neba, nepodarilo by sa jej počať s ním zdravého potomka. A preto sa Lucifer stal prvým padlým anjelom. Ale dieťa sa aj tak narodilo znetvorené a zakrátko umrelo. A tak sa Lilith rozhodla, že presvedčí Kaina, aby zabil svojho brata Ábela. Aj tu vedela, že by najskôr Kain musel mať za sebou nejaký zlý skutok a tak ho presvedčila k bratovražde. Ale aj teraz jej plán zlyhal. A preto sa uchýlila k činu splodiť potomka s démonom Samaelom. Samael a ona žili spolu v Edome - jednej z dimenzií samotného pekla, kde podľa všetkého žijú doteraz. No aj tento pokus bol neúspešný. A tak presvedčila Samaela, aby sa spáril s človekom. Z toho vznikol prvý poldémon. Jeho Lilith pokropila krvou zo svojho zápästia a dieťa teraz napoly jej, dostalo schopnosti satanizmu a okultizmu. A jeho potomkovia a ich potomkovia tieto schopnosti dedia. Tak sa po svete aj do terajšieho sveta rozšírili veštci, a všetci ktorí majú schopnosti okultizmu. A Lilith bola konečne spokojná. Ale ako posledný čin, ktorým chcela vzdorovať Adamovi a Bohu, sa premenila na hada a priblížila sa do raja. Tam presvedčila Evu, aby zjedla ovocie zo zakázaného stromu. Tak bola Lilith konečne spokojná, hlavne preto, lebo jej vysnívané potomstvo sa rozšírilo do celého sveta.

Práve Lilith je zodpovedná za náhle úmrtia rodičiek a čerstvo narodených detí. Choroba s názvom Náhla smrť je často pripisovaná práve jej.

Podľa ďalších povier je Lilith sukubou - zosobnením sexuálnych túžob mužov. Zvedie ich a potom zabije.

Lilith sa v judeiskej démonológii spomína aj ako zlý duch, sukuba.

Vďaka záujmu o kabalu v renesančnej epoche sa obnovil aj záujem o Lilith. V európskej literatúre nosila prekrásne šaty, ktorými zvádzala. Známe sú povesti ako Lilith v šatách kráľovnej zo Sáby zviedla bedára z Bornsa. O kabalistovi Jozefovi de la Rejna sa hovorí, že sa jej dobrovoľne zapredal.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Judit M. Blair De-Demonising the Old Testament - An Investigation of Azazel, Lilith, Deber, Qeteb and Reshef in the Hebrew Bible. Forschungen zum Alten Testament 2 Reihe, Mohr Siebeck 2009 ISBN 3-16-150131-4

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Lilit