Lionel Terray

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lionel Terray
francúzsky horolezec
Narodenie25. júl 1921
Grenoble, Francúzsko
Úmrtie19. september 1965 (44 rokov)
Vercors, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Lionel Terray

Lionel Terray (* 25. júl 1921, Grenoble, Francúzsko – † 19. september 1965, Vercors) bol významný francúzsky povojnový horolezec, prvý (so spolulezcom) na Makalu, Jannu a na Cerro Fitz Roy.

Lezenie a životné osudy[upraviť | upraviť zdroj]

Hrob Lionela Terraya v Chamonix

Začiatkom 2. svetovej vojny narukoval a stretol G. Rébufatta, ktorého prevratné (vtedy, dnes už štandardné) názory na horolezectvo prevzal a vyliezol s ním ťažké túry v oblasti Mt. Blancu. V r. 1944 sa zúčastnil odboja proti Nemecku, bojoval v horskej jednotke. Po vojne sa stal lyžiarskym inštruktorom, neskôr aj horským vodcom v Chamonix. Vyliezol v rýchlom štýle veľké alpské steny, napr. 1946 Walkerov pilier na Grandes Jorasses, 1947 sev. stenu Eigeru (druhý priestup, s L. Lachenalom).

V r. 1950 sa zúčastnil úspešnej expedície na Annapurnu, namiesto vlastnej šance na výstup pomáhal zachrániť omrznutých prvovýstupcov Herzoga a Lachenala. V r. 1952 uskutočnil s G. Magnonem prvý výstup na Cerro Fitz Roy v Patagónii a následne zdolal aj Aconcaguu a v peruánskych Andách panenský Huascan. V r. 1954 v rámci prieskumnej výpravy pod Makalu vyliezol na sedemtisícovku Čomolonzo. V nasledujúcom roku s J. Couzym vystúpili ako prví na Makalu, o dva dni ďalších sedem lezcov vrátane vedúceho "šťastnej" výpravy J. Franca.

Už v roku 1956 sa vrátil do Peru a zdolal Nevado Chacraraju, považovaný za nedobytný. V r. 1957 bol aktívny pri záchrannej akcii s sev. stene Eigeru. V r. 1962 uskutočnil prvý výstup na Jannu (napísal o tom knihu) a v tom istom roku ďalší prvovýstup na Nilgirí (7 032 m). Po návrate sa ako horský vodca v Alpách dostal pod lavínu, klient zahynul. V r. 1964 viedol úspešnú expedíciu na Aljaške. Napísal knihu s provokatívnym názvom: Dobyvatelia zbytočného.

Aj so spolulezcom M. Martinettim zahynul v stene hory Gerbier, v masíve Vercors neďaleko rodného Grenoblu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • I. Dieška a kol.: Horolezectvo - Encyklopédia, Šport 1989.
  • A. Marec: Zóna odvahy, 1989.
  • M. Herzog: Velké himálajské dobrodružství, 1988.
  • J. Franco: Makalu, Osveta 1959.

Publikácie[upraviť | upraviť zdroj]

  • L. Terray: Les Conquérants de l'inutile, 1963.
  • L. Terray, J. Franco: Bataille pour Le Jannu, 1965.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]