Preskočiť na obsah

Louis Lachenal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Louis Lachenal
francúzsky horolezec
Narodenie17. júl 1921
Úmrtie25. november 1955 (34 rokov)
Valeé Blanche, skupina Mont Blancu
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Louis Lachenal

Louis Lachenal (* 17. júl 1921 - † 25. november 1955), významný francúzsky povojnový horolezec, prvý človek na osemtisícovke - s M. Herzogom v r. 1950 na Annapurne.

Lezenie a životné osudy[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Annecy, Horné Savojsko. Koncom 2. svetovej vojny sa stal lyžiarskym inštruktorom. V r. 1945 stretol Lionela Terraya a spolu vyliezli ťažké cesty - východnú stenu Moine, 1946 Walkerov pilier na Grandes Jorasses a 1947 severnú stenu Eigeru (druhý priestup). Stal sa horským vodcom v Chamonix.

V r. 1950 sa zúčastnil úspešnej expedície na Annapurnu. Pôvodne bolo v pláne Dhaulágirí, ale mali zlé mapy a z vybraného údolia bol prístup na inú osemtisícovku. Na vrchol vystúpil s Mauriceom Herzogom. Pri zostupe utrpeli ťažké omrzliny (mali kožené topánky, nie umelohmotné skelety) a Herzog navyše stratil rukavice. Prežili s pomocou Gastona Rébuffata a Lionela Terraya, ktorí samozrejme obetovali svoje ambície. Do základného tábora prišiel na vlastných nohách len Terray, ostatní na chrbtoch Šerpov. Lachenal v sérii operácií prišiel o prsty na nohách (Herzog aj na rukách), čo mu veľmi sťažovalo výkon povolania.

Zahynul na lyžiarskej túre vo Valeé Blanche, skupina Mont Blancu, keď sa pod ním preboril snehový most a on padol do trhliny.

Kontroverzie po Annapurne[upraviť | upraviť zdroj]

Maurice Herzog po návrate napísal najpredávanejší horolezecký bestseller v histórii, Annapurna, Prvá osemtisícovka - romantický, heroizujúci, ale veľmi subjektívny. Bol pompézne oslavovaný ako národný hrdina, na ostatných členov družstva sa zabúdalo. Herzog sa stal dokonca ministrom športu za de Gaullea, neskôr starostom Chamonix. Až oveľa neskôr vyšli najavo dôležité fakty. Vedúcim výpravy sa stal, lebo zastupoval firmu, ktorá akciu podstatne zasponzorovala. Pred nastúpením do lietadla nechal členov podpísať vyhlásenie, že 5 rokov po návrate nebudú o akcii komunikovať s médiami (!, viacerí zvažovali neletieť). Keď moratórium uplynulo, Lachenal chcel publikovať svoju verziu pod názvom "Denník závratí." Zomrel, keď bol rukopis u vydavateľa. Herzog presvedčil pozostalých, že sa o to postará a jeho brat Gérard Herzog dielo "zredigoval". Až v roku 1996 vyšla necenzurovaná verzia. Záležitosť skončila na súde pozostalých a príbuzných (vcelku nerozhodne).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • I. Dieška a kol.: Horolezectvo - Encyklopédia, Šport 1989.
  • M. Herzog: Annapurna, Prvá osemtisícovka, Osveta 1957.
  • M. Herzog: Velké himálajské dobrodružství, 1988.

Publikácie[upraviť | upraviť zdroj]

  • L. Lachenal, G. Herzog: Carnets du Vertige, 1956.
  • L. Lachenal: Carnets du Vertige, 1996.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]