Litostroj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kaplanova turbína v areáli Litostroju, ktorá v rokoch 1962 – 2004 slúžila vo vodnej elektrárni Ožbalt v Slovinsku.

Litostroj, plný názov Litostroj Power D.o.o. je slovinský výrobca v ťažkom priemysle, sídliaci v Ľubľane.[1] Firma vznikla v roku 1946 ako Titove závody Litostroj, v súčasnej podobe funguje od roku 1991.[2] Jej produkty zahŕňajú najmä vodné turbíny pre vodné elektrárne. Väčšina z výroby je určená na export. Celosvetovo Litostroj dodal viac než 8 000 MW inštalovaného výkonu. Vyrobil okolo 150 turbín pre prečerpávacie vodné elektrárne. Firma vyrobila tiež okolo 1200 veľkých žeriavov, rovnako vyrába metalurgické stroje na kovanie a lisovanie.

Základy továrne v Ľubľane boli položené tesne po druhej svetovej vojne, využitím nútenej práce politických väzňov z táborov.[3] Továreň v roku 1947 slávnostne otváral (po roku prevádzky) Josip Broz Tito, po ktorom podnik zakladateľ Franc Leskošek-Luka pomenoval.[2] Okolo továrne vyrástla aj obytná štvrť s vybavenosťou pre 6 500 ľudí, z ktorých 80 % pracovalo v Litostroji. Po rozpade Juhoslávie podnik smeroval do konkurzu a transformoval sa na súčasnú podobu.[2]

Názov Litostroj je skratkou pôvodného názvu Livarna in tovarna strojev, v preklade zo slovinčiny "Zlievareň a továreň strojov".[4] Továreň sídli v Ľubľane v štvrti Šiška na Litostrojskej ceste, ktorá je pomenovaná po firme.

Pod koncern Litostroj patria aj ďalšie továrne v Česku, Kanade a Turecku.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Litostroj Power D.o.o. (Slovenia) [online]. emis.com, [cit. 2022-04-04]. Dostupné online.
  2. a b c BANDUR, Simona. Litostroj po 65 letih: ni dneva, ko ne bi srečali litostrojčana [online]. old.delo.si, [cit. 2022-04-04]. Dostupné online. (po slovinsky)
  3. Milko Mikola. Crimes Committed by Totalitarian Regimes. Brussels : Slovenian Presidency of the Council of the European Union, 2008. Dostupné online. Communist Concentration Camps and Labor Camps in Slovenia, s. 150.
  4. ROT, Tom. Organizacijska kultura ob prestrukturiranju družbe. Zbornik 6. študentske konference Fakultete za management Koper (Faculty of Management, University of Koper), November 2009, s. 821. Dostupné online. (po slovinsky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]