Prečerpávacia vodná elektráreň

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Areál prečerpávacej vodnej elektrárne na vodnej nádrži Čierny Váh na Slovensku
Obe nádrže elektrárne Čierny Váh
Prečerpávacia elektráreň Dlouhé stráně a masív Praděda v Česku

Prečerpávacia vodná elektráreň je vodná elektráreň, ktorá v čase energetickej špičky elektrickú energiu vyrába a v čase, keď je elektrickej energie prebytok, elektrickú energiu spotrebúva.

Prečerpávacia vodná elektráreň poskytuje najmä podporné služby pre elektrizačnú sústavu. Tento špeciálny typ vodnej elektrárne nepracuje podľa denného diagramu zaťaženia, to znamená že dispečing neráta s pravidelnou dodávkou jej inštalovaného výkonu do siete. Elektráreň pracuje len pri požiadavke z dispečingu. Slúži ako rýchlo štartujúca rezerva a je schopná nabehnúť na plný výkon v priebehu 1 – 2 minút.[1] Zároveň sa kvôli schopnosti naštartovať iba s pomocou vlastného dieselagregátu bez potreby privádzať napätie z iného zdroja používa v procese tzv. štartu z tmy.[2][3]

Princíp vodnej elektrárne je založený na prečerpávaní vody do hornej nádrže v čase, keď je energie v sieti dostatok alebo prebytok (večer). A v čase nedostatku elektrickej energie je voda spustená cez turbíny do spodnej nádrže.

Hlavné časti[upraviť | upraviť zdroj]

  • horná nádrž
  • dolná nádrž
  • elektráreň

Prečerpávacie vodné elektrárne na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj: [4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Prečerpávacie vodné elektrárne v SR a ČR stabilizujú sústavu. Vďaka tomu zlomili rekord [online]. [Cit. 2020-03-22]. Dostupné online.
  2. Blackout na Slovensku: Testovali sme štart z tmy [online]. [Cit. 2020-03-22]. Dostupné online.
  3. Start ze tmy jako plán, o kterém doufáme, že zůstane na papíře [online]. [Cit. 2020-03-22]. Dostupné online.
  4. Vodná elektráreň [online]. Slovenské elektrárne, [cit. 2020-03-22]. Dostupné online. Archivované 2020-07-30 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]