Lockheed Martin RQ-170 Sentinel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RQ-170 Sentinel
RQ-170 art impression.jpg
Umelecké vyobrazenie RQ-170
TypBezpilotné prieskumné lietadlo
VýrobcaLockheed Martin
Zavedený2007
Charakterv službe
Hlavný používateľUnited States Air Force
Vyrobenýchasi 20
Fotografia RQ-170 zo základne Anderson na Guame
3D vizualizácia Sentinelu

RQ-170 Sentinel bezpilotné lietadlo s dlhou výdržou vo vzduchu, operujúce vo veľkých výškach. Sentinel má na rozdiel Predatora a Reapera v názve skratku RQ, čo napovedá, že ide o prieskumný a nie bojový dron. RQ-170 dokáže vyhotoviť snímky z bojiska a v reálnom čase zasielať tieto dáta pozemnej riadiacej stanici.

Potom, ako bolo toto lietadlo v roku 2007 nasadené v Afganistane počas operácie Enduring Freedom a na verejnosti sa objavili jeho prvé zábery, dostalo prezývku Beast of Kandahar (beštia z Kandaháru).[1]

RQ-170 sa podobá na dron Polecat, ktorý vyvíjala firma Lockheed Martin od začiatku roku 2005. Išlo o súkromnú iniciatívu tejto spoločnosti, ktorá do projektu investovala 27 miliónov dolárov a po havárii jediného prototypu ho 18. decembra 2006 ukončila. Nie je vylúčené, že poznatky z vývoja Polecatu sa uplatnili aj pri konštrukcii Sentinelu.[2]

Konštrukcia[upraviť | upraviť kód]

Sentinel má konštrukciu lietajúceho krídla, ktorá nápadne pripomína zmenšeninu strategického bombardéra B-2 Spirit. Z konštrukcie je zjavná snaha o dosiahnutie stealth charakteristík, ktoré znižujú efektívnu odrazovú plochu lietadla a znižujú riziko detekcie nepriateľským radarom.

Lietadlo má rozpätie krídel takmer 20 m a výšku 1,82 m. Asi 90% trupu tvoria kompozitné materiály, čím sa dosiahlo zníženie celkovej hmotnosti stroja. V prednej časti trupu sa nachádza elektro-optický senzor, ktorý dokáže vyhotoviť snímky z bojiska. Satelitná anténa zabezpečuje komunikáciu lietadla s pozemnou riadiacou stanicou.[3]

Operačné nasadenie[upraviť | upraviť kód]

Spojené štáty prevádzkujú tieto drony na základni v Afganistane a používajú ich na vykonávanie prieskumných letov nad Iránom. Cieľom týchto misií je zbieranie informácií o iránskom jadrovom programe.

V decembri 2009 oznámili juhokórejské noviny JoongAng Daily, že RQ-170 bol testovaný v Kórejskej republike na leteckej základni Osan. Podľa vyjadrenia novín mal dron nahradiť špionážne lietadlo U-2 a zbierať informácie o programe vývoja balistických rakiet v Severnej Kórei.

Údajne bol Sentinel v máji 2011 nasadený v Pakistane počas operácie jednotiek SEAL, ktoré sa snažili zajať alebo zabiť Usámu bin Ládina. Živé zábery z tohto prepadu mali byť vysielané americkému prezidentovi Barrackovi Obamovi.

Používatelia[upraviť | upraviť kód]

USA USA

United States Air Force
  • 30. prieskumná letka – letecká základňa Creech, Nevada[4]

Špecifikácie[upraviť | upraviť kód]

Hlavné charakteristiky[upraviť | upraviť kód]

Výkony[upraviť | upraviť kód]

  • Dostup: 15 240 m

Referencie[upraviť | upraviť kód]