Lodovico Ariosto

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lodovico Ariosto
Lodovico Ariosto - Portrét od Tiziana dlho považovaný za Ariostov portrét
Lodovico Ariosto - Portrét od Tiziana dlho považovaný za Ariostov portrét
Osobné informácie
Narodenie8. september 1474
 Reggio Emilia
Úmrtie6. júl 1533 (58 rokov)
 Ferrara
Národnosťtalianska
Zamestnaniespisovateľ, dramatik, dvoran,
Dielo
Žánreepická poéma, stanca – ottava d'oro
Obdobierenesancia
Témyvojna, história, láska
Významné práceZúrivý Roland (poéma)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Lodovico Ariosto
(plné texty diel autora)
Spolupracuj na CommonsLodovico Ariosto
(multimediálne súbory na commons)

Lodovico Ariosto (* 8. september 1474, Reggio Emilia – † 6. júl 1533, Ferrara) bol taliansky renesančný spisovateľ a dramatik, autor diela Zúrivý Roland (15161532). Je autorom dokonalého druhu stance ottava d'oro.

Život[upraviť | upraviť kód]

Mladosť[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa v šľachtickej rodine v Reggio Emilia, kde bol jeho otec Niccoló Ariosto veliteľom citadely. Lodovico bol najstarší z 10 detí a následník patriarchálnej pozície v rodine. Od útlej mladosti sa zaujímal o poéziu, ale kvôli otcovi išiel študovať právo. Po piatich rokoch neukončeného štúdia mal dovolené študovať klasikov u Gregoria da Spoleto. Študoval grécku a latinskú literatúru v Spolete no zakrátko musel odísť k tútorovi Francescovi Sforzovi do Francúzska. Zakrátko potom umrel jeho otec.

Dospelosť[upraviť | upraviť kód]

Dostal dobré humanistické vzdelanie. Sám ľutoval len to, že sa nenaučil gréčtinu. Od roku 1504 bol v službe kardinála Hyppolita d'Este, pre ktorého konal misie vyslanca, napríklad poslanie k pápežovi Júliusovi II.. Odmietol nasledovať kardinála do Uhorska a vstúpil do služby k jeho bratovi Alfonzovi d'Este, ferrarskému vojvodovi. Ten mu zveril vládu v provincii Garfagnano, ktorá sa búrila. Poslanie vyplnil so cťou a stiahol sa do svojho malého domu vo Ferrare (ktorý stojí do súčasnosti), kde žil so svojím synom a metresou.

Výrez z votívneho obrazu od Vincenza Catenu, Ariosto ako donátor obrazu vpravo dolu

Ani v prestávkach svojich rôznych vyslaní neprestal pracovať na svojom diele Zúrivý Roland, jemnej paródii na rytiersku poému, ktorú pôvodne vytvoril Matteo Maria Boiardo, predchodca Ariosta, ako oslavu zamilovaného Rolanda s názvom Zamilovaný Roland (Orlando inammorato). Ariosto uvádza s eleganciou a vtedy modernou iróniou tri základné témy: vojna medzi Karolom Veľkým a Saracénmi, šialenstvo Rolandove, ktorý bol nešťastne zamilovaný do Angeliky a lásky a manželstvo Rogera a Bradamanteho, imaginárnych predkov rodu d'Este.

Poéma pozostáva zo 46 spevov tvorených stancami, mieša sa v nej tragikomédia, lyrika a romantizmus. Pojmy sloboda a humanizmus sú tiež dôležitými prvkami tohto diela, čo je typické pre európsku kultúru počnúc Homérom až po súčasnosť. Jeho súčasníci ho preto nazvali Božským Ariostom. V jeho diele sa po krutom stredoveku reflektuje usmievavý skepticizmus renesancie.

Prvýkrát publikoval svoju poému v roku 1516, mala 40 spevov, ale neprestal ju prerábať a v roku 1532 vydal rozšírenú verziu, ktorá mala o 6 spevov viac.

V roku 1525 sa oženil s vdovou Alessandrou Strozzi a dostával aj dôchodok od dvora.

Vydanie z roku 1536

Dielo[upraviť | upraviť kód]

Epická poéma[upraviť | upraviť kód]

  • Orlando furioso (1516 – 1532); ARIOSTO, L.: Zuřivý Roland. Ve vyprávění a výběru Itala Calvina. Přel. J. Pokorný. Praha: Odeon 1974. Vydanie z roku 1735 dostupné online

Komédie[upraviť | upraviť kód]

  • La Cassaria (1508)
  • I Suppositi (1509)
  • Il negromante (1520)
  • La Lena (1528)
  • Sedem satír (Satire, 1517 – 1525)

Lyrika[upraviť | upraviť kód]

  • Ódy, Sonety, kancóny (spevy)

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora:

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Lodovico Ariosto na nemeckej Wikipédii, Lodovico Ariosto na francúzskej Wikipédii a Lodovico Ariosto na anglickej Wikipédii.