Preskočiť na obsah

Louis Alexandre Berthier

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Louis-Alexandre Berthier
francúzsky generál
francúzsky generál
Narodenie20. november 1753
Versailles, Francúzsko
Úmrtie1. jún 1815 (61 rokov)
Bamberg, Nemecko
PodpisLouis Alexandre Berthier, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Louis Alexandre Berthier
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Louis Alexandre Berthier

Louis-Alexandre Berthier, princ a vojvoda z Neuchatelu a Valengina, knieža z Wagramu (* 20. november 1753, Versailles, Francúzsko – † 1. jún 1815 Bamberg, Nemecko) bol francúzsky vojvodca z obdobia napoleonských vojen.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádzal zo šľachtickej rodiny. Otec bol zememerač, kartograf a architekt. Svojmu synovi zabezpečil vzdelanie v tomto smere, lenže Berthier sa vždy zaujímal viac o kariéru v armáde. So svojou prvou jednotkou sa dostal do Ameriky, kde v ňom jeho nadriadení našli talent pre štábnu prácu. Po návrate z Ameriky odišiel študovať organizáciu vojska do Pruska a Rakúska. Postavil sa proti revolúcii. Stal sa veliteľom národnej gardy vo Versailles. Vo funkcii sa mu podarilo zachrániť niekoľko príslušníkov kráľovskej rodiny.

Po vyhlásení vojny Rakúsku sa stal náčelníkom štábu v armáde maršala Lucknera. Za úspechy v boji proti povstalcom vo Vendeé dostal hodnosť brigádneho generála. Pre svoju rojalistickú minulosť sa však musel utiahnuť do ústrania.

Do služby sa vrátil až po páde teroru, keď si ho generál talianskej armády Kellerman vyžiadal ako veliteľa štábu. V roku 1796 sa stal veliteľom armády generál Bonaparte. Odvtedy sa Berthier zúčastnil na všetkých Napoleonových ťaženiach. Zúčastnil sa egyptskej výpravy, brumairového prevratu. Za konzulátu sa stal ministrom vojny. Po vyhlásení cisárstva sa stal maršalom. Často plnil diplomatické úlohy.

Po Napoleonovej abdikácii sa dal do služieb Ľudovíta XVIII. V období, známom ako "Sto dní", sa snažil dostať k Napoleonovi, čo mu však bolo znemožnené. 1. mája 1815 Berthier za nevyjasnených okolností vypadol z balkóna vo svojom zámku v Bambergu a bol na mieste mŕtvy. Nie je isté, či išlo o samovraždu, vraždu, alebo len o nešťastnú náhodu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]