Lucia (svätica)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O štáte pozri Svätá Lucia.
Domenico di Pace Beccafumi: Svätá Lucia

Svätá Lucia (* 284(?), Syrakúzy – † 304) je jedna z katolíckych a pravoslávnych svätých. Uctievajú ju (ako jediného svätého) aj luteránski Švédi a Nóri. Je patrónkou slepých. Jej deň sa medzi katolíkmi oslavuje 13. decembra (pozri aj Lucia). Uctieva sa dokázateľne od 5. storočia. Jej znakom sú oči.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádzala z dobre situovanej rodiny, ale rozdala svoj majetok i plánované svadobné veno chudobným. Udali ju úradom ako kresťanku, za čo podstúpila mučenícku smrť. Známa je legenda, podľa ktorej si vylúpila oči, aby sa nemusela vydať za pohanského ženícha, za čo ju Panna Mária obdarila ešte krajšími očami.

Tradícia[upraviť | upraviť zdroj]

Tradícia, ktorá prišla zo Švédska a slávila sa 13. decembra. Symbolicky znamenala držanie nešťastia ďaleko od domu. Lucie boli oblečené v bielom a na tvári mali biely závoj. V jednej ruke mali kôš so sladkosťami a v druhej metličku z peria. Symbolicky bol vymetaný prach z domu.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • "Dňa 13. decembra : Sv. mučeníčka, Panna Lúkia." In: Andrej Josafát Gregor Truch: Život svätých : Duchovné čítanie pre slovenských gréckokatolíckych veriacich na každý deň kalendárneho roka. Preklad a úprava: Michal Čarný. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška, 2003, s. 605. ISBN 80-7165-381-0

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]