Ludvík Kalma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ludvík Kalma
český manažér a riaditeľ
Narodenie9. október 1941
České Budějovice
Úmrtie24. september 1996 (54 rokov)
Horusice

Ludvík Kalma (* 9. október 1941, České Budějovice – † 24. september 1996, Horusice) bol český manažér a riaditeľ niekoľkých podnikov predovšetkým z oblasti automobilového priemyslu. Pôsobil tiež v Združení automobilového priemyslu ako jeho predseda. Bol uznávaným technikom a človekom s veľkou osobnou charizmou.

Úmrtie[upraviť | upraviť kód]

Kalma mal k dispozícií auto Škoda Octavia a na ňom štátnu poznávaciu značku s písmenom F. Pre auta s týmto označením neplatí rýchlostný limit na rýchlostnej ceste ani na diaľnici. Počas cesty dňa 24. septembra 1996 o 20:10 mal blízko obce Horusice dopravnú nehodu, kde so svojím autom idúcim rýchlosťou cca 160 km/h narazil do kamiónu Scania prevážajúcim drevo, ktorému sa pokazili brzdy (pravdepodobne praskla hadica brzdového systému návesu). Do Kalmovovho auta potom ešte narazil automobil Peugeot 405. Sám Kalma bol na mieste mŕtvy. Podľa výsledkov pitvy nebol Kalma v čase nehody pod vplyvom alkoholu.

Konšpiračné teórie[upraviť | upraviť kód]

Nešťastie vyvolalo veľké emócie a mnoho otázok. Objavili sa špekulácie, že Kalma mohol byť mnohým ľuďom nepohodlný, pretože rázne vystupoval proti podvodom pri dovozoch ojazdených áut zo zahraničia. Vyšetrovanie nehody túto teóriu nepotvrdilo a skončilo sa výsledkom, že skutočne išlo o nehodu.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ludvík Kalma na českej Wikipédii.