Preskočiť na obsah

Lynx (prehliadač)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lynx

Snímka obrazovky textového prehliadača Lynx
Základné informácie
VývojárThomas Dickey
Posledná stabilná verzia2.8.7 (5. júl 2009; pred 5459 dňami)
Operačný systémCross-platform
Typ softvéruwebový prehliadač
LicenciaGPL
Ďalšie odkazy
Webová stránkahttps://lynx.invisible-island.net
CommonsLynx

Pozri aj Informačný portál

Lynx je webový prehliadač v textovom režime so systémom menu. Je schopný zobraziť celé stránky, podporuje farebné a čiernobiele terminály.

Pri zobrazovaní stránok v Lynxe sa odkazy zvýrazňujú a dá sa nimi prechádzať šípkami pomocou klávesových skratiek. Ak je zapnutý mód (režim) číslovaných odkazov, možno odkaz vybrať jednoducho tak, že napíšete jeho číslo. Súčasná verzia podporuje veľa funkcií HTML a SSL[chýba zdroj].

Tabuľky sú linearizované (tzn., že bunky sú umiestnené jedna vedľa druhej bez zachovania štruktúry tabuľky), zatiaľ čo rámy majú svoje mená a užívateľ ich môže prezerať, ako by išlo o samostatné stránky.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Lynx bol vyvinutý v roku 1992 skupinou študentov Kansaskej univerzity (Lou Montulli, Michael Grobe a Charles Rezac) ako hypertextový prehliadač používaný k distribúcii univerzitných informácií ako časť Campus-Wide Information Server a na prehliadávanie Gopher space

Charakteristiky[upraviť | upraviť zdroj]

Lynx a Firefox zobrazenie rovnakej stránky

Prehľadávanie v Lynxe pozostáva zo zvýraznenia vybraného odkazu kurzorovými tlačidlami. Bežné verzie podporujú SSL a HTML. Tabuľky sú formátované používaním medzier, kým rámy sú identifikované menom a môžu byť preskúmané na samostatných stránkach. Lynx v podstate nedokáže zobrazovať rôzne typy netextových obsahov na webe, ako obrázkov a videí, ale môže spustiť na ich zobrazenie externé programy, ako napríklad prehliadač obrázkov alebo video prehrávač.

Lynx nepodporuje JavaScript a Adobe Flash, ktoré vyžadujú niektoré stránky pre svoje správne fungovanie, na rozdiel od mnohých webových prehliadačov, ktoré ich podporujú.

Jeho hlavnou výhodou je hlavne rýchlosť, pretože zobrazuje iba text. Toto sa využíva hlavne pri príliš pomalom internetovom pripojení alebo na starších počítačoch.

Konfigurovateľnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Lynx akceptuje príkazy z príkazového riadku (command-line) alebo z konfiguračných súborov. Je tam 142 príkazov z príkazového riadku spolu s nápoveďou k nim. V konfiguračnom súbore lynx.cfg je uvedených 233 príkazov.

Prístupnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Lynx môže byť používaný zrakovo-postihnutými užívateľmi internetu hlavne vďaka text-to-speech programom. Lynx nahrádza obrázky, rámy a ďalší netextový obsah názvom a atribútom HTML a umožňuje skrytie základných prvkov užívateľského rozhrania. Prehliadač sa stal zvlášť vhodný pre použitie so softvérom čítajúcim obrazovku (screen reading software). Verzia Lynxu, ktorá špecificky vylepšila používanie softvéru na čítanie obrazovky bola vyvinutá IIT Madras.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]