Maďarský stavač

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Maďarský stavač
[[Obrázok:{{{Obrázok}}}|250 px]]
Krajina pôvodu Maďarsko
FCI kód 7/1/57 a 7/1/239
Štandardy
Výška 54-60 cm (suky)
58-64

kg-kg = 25-35 cm (psy)

Hmotnosť {{{kg-kg}}} kg
Pôvodné určenie poľovný pes
Terajšie určenie poľovný pes
Názov v krajine pôvodu Magyar Vizsla
Synonymá maďarská vyžla, vyžla
Zaužívaná skratka MKS, MDS
Zoznam psích plemien
Black Paw.svg Psí portál

Maďarský stavač alebo (maďarská) vyžladve plemená psa pochádzajúce z Maďarska, uznané v FCI v skupine 7 pod číslami 57 a 239. Prvé sa volá krátkosrstý maďarský stavač (maď. rövidszőrű magyar vizsla ) a druhé drsnosrstý maďarský stavač (maď. drótszőrű magyar vizsla )).

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Drsnosrstý maďarský stavač
Krátkosrstý maďarský stavač

Maďarská vyžla je stredne veľký, elegantný pes, tela obdĺžnikového formátu. Vyskytuje sa v dvoch variantoch: krátkosrstom a drsnosrstom. Každý variant má svoj vlastný štandard, pričom sa odlišujú od seba iba typom srsti.

Pre maďarského stavača je typická jemne modelovaná hlava s miernym stopom. Štandard vyžaduje nožnicový skus. Uši dosahujú asi 3/4 dĺžky hlavy a sú nasadené mierne vzadu na hlave. Majú tvar V s guľatou špičkou. Suchý a ušľachtilý krk nadväzuje na výrazný kohútik. Chrbát je rovný, bedrá široké. Chvost je nasadený nižšie, pri koreni je široký, ku koncu sa zužuje. Vyžla má priestorný a široký hrudník.

Hrudné končatiny sú rovné a dlhé. Zadné končatiny vyzerajú byť silnejšie a vďaka osvaleniu sú výraznejšie. Labky sú oválne, klenuté a odolné voči vonkajším vplyvom.

Plemeno bolo vyšľachtené na prácu v priestore, čomu zodpovedá aj pohyb. Prirodzený pohyb vyžly je klus a pri práci využíva vytrvalý cval.

Maďarský stavač má pevnú, priliehavú kožu bez záhybov či lalokov. Krátkosrstý variant má krátku srsť bez podsady v rôznych odtieňoch žemlovej farby. Sfarbenie musí byť jednotné, pripúšťa sa tmavšie zafarbenie uší. Drsnosrstý variant má 2-3 cm dlhú srsť s podsadou. Táto srsť má chrániť psa pred nepriaznivým počasím a poraneniami. Pre drsnosrstú vyžlu je typické výrazné obočie a brada.

Povaha a využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Maďarská vyžla je typický stavač. Má vynikajúci čuch, vlohy na vystopovanie zveri a vrodenú ochotu aportovať. Je vhodná najmä na prácu na poli, uplatní sa však ako všestranný poľovný pes. Vyžla svojou povahou patrí medzi mäkšie psy, preto ju nie je vhodné vychovávať drilom, ale trpezlivým, dôsledným prístupom. Má výbor.[1]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  1. TRAJLÍNEK, Pavol. HOROU.sk [online]. 2018-02-22, [cit. 2020-12-02]. Dostupné online.