Írsky seter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Írsky seter
Can Setter dog GFDL.jpg
Krajina pôvodu Írsko
FCI kód 7/2/120
Štandardy AKC, ANKC, CKC, FCI, KCU, NZKC, UKC
Výška 55 - 62 cm (suky)
58 - 67 cm (psy)
Hmotnosť 27 - 32 kg
Pôvodné určenie poľovný pes
Terajšie určenie poľovný a spoločenský pes
Názov v krajine pôvodu Irish Red Setter
Synonymá
Zaužívaná skratka IS
Zoznam psích plemien
Black Paw.svg Psí portál

Írsky seter (anglicky: Irish setter, nemecky: Irish Red Setter) známy aj ako červený seter je plemeno psa. Je to lovecké plemeno charakteristické svojou nádhernou hustou gaštanovou srsťou strednej dĺžky. Slovo seter (anglicky setter) sa vysvetľuje ako „stavací pes“ (z angl. to set), teda pes, ktorý pánovi označí miesto, kde sa nachádza ulovená korisť.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkosť a stavba tela: Tento elegantný poľovný pes dorastá do výšky okolo 60 cm a hmotnosti približne 20 až 25 kg. Stavba jeho tela pôsobí v porovnaní s inými setrami štíhlejšie a pohyblivejšie, má aj mierne užší hrudník. Srsť: Srsť írskeho setra je dlhá, hodvábna a hladká. Zástavice (dlhšie strapce srsti) sa nachádzajú na zadnej strane nôh, na chvoste, na hrdle a na hrudi. Farba srsti tohto plemena je červenohnedá.

Povaha a temperament[upraviť | upraviť zdroj]

Toto plemeno je veľmi temperamentné. Napriek tomu, že mu niektorí pripisujú sklon k nezávislosti, sa dá írsky seter veľmi dobre vycvičiť. Trpezlivou výchovou a správnym výcvikom môžete získať spoľahlivého psa s výbornými loveckými schopnosťami. Okrem temperamentu a množstva energie, vďaka ktorým získal írsky seter povesť roztržitého extroverta, sú typické pre toto plemeno aj jeho prítulnosť a vernosť.

Vhodné prostredie[upraviť | upraviť zdroj]

Ako poľovný pes získal vhodné uplatnenie nielen na poliach a lúkách, ale aj vo vode. Ak ho chcete mať ako domáceho psa, musíte mu zabezpečiť dostatočný výbeh. Jeho potreba pohybu je veľmi veľká. Keby ste mu nezabezpečili dostatočný výbeh, len by ste ho trápili. S deťmi tento šikovný pes vychádza veľmi dobre, napriek tomu sa mu pripisuje vlastnosť, že pri kontakte s cudzími osobami a psami môže prejaviť náladové správanie. Je vhodný do rodinného domu a má veľmi rád deti.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Vývoj plemena írsky seter ovplyvnil starý španielsky stavač Perdiguero (mimo Španielsko takmer úplne neznámy), čierno bieli dlhosrstí stavači z krajiny Francúzsko a škótski setri. Vznikol v Írsku pravdepodobne systematickým krížením Írskeho červeno-bieleho setra s neznámym červeným psom. Pôvodne sa vedľa seba choval ako írsky červený seter, tak červeno-biely seter a ich majitelia ich bežne krížili v snahe získať čo najlepšieho jedina na prácu. Červených setrov však bolo spočiatku menej. Až postupne začala ich obľuba stúpať, pretože boli považovaní za elegantnejších. V Írsku sa im dodnes hovorí "Modderhu", v preklade to znamená "červený pes".

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Írsky seter

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]