Madona (Edvard Munch)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Madona
Edvard Munch - Madonna (1894-1895).jpg
Základné informácie
AutorEdvard Munch
Rok1894 – 1895
Technikaolej na plátne
Rozmery136 × 110 cm
GalériaMunchove múzeum
Oslo, Nórsko

Madona (nór. Madonna) je symbolistická maľba nórskeho autora Edvarda Muncha, nazývaná tiež Tvár jednej Madony, autorom Milujúca žena. Zobrazuje nahú ženu so zmyselným výrazom, ktorý tiež obsahuje bolesť "tisíce minulých generácií" a výraz smrti. Obraz však svojím názvom a istým náznakom svätožiary odkazuje k tradičnému umeleckému zobrazovaniu Panny Márie, k tzv. Madone. Predtým bol obraz vystavovaný v ráme s vyrytými a namaľovanými spermiami a ľudskými zárodkami (rovnakého motívu je použité na litografiu). Obraz patrí do cyklu Láska spolu s Hlasom, Bozkom, Vampírom a Žiarlivosťou.

Munch vytvoril päť verzií obrazu: dnes sú napríklad v Munchovom múzeu a v súkromnej zbierke Nelsona Blitza. V roku 2004 bola verzia z Munchovho múzea spolu s Výkrikom odcudzená a neskôr nájdená. Existuje aj kolorovaná litografická verzia.

Pozadie[upraviť | upraviť zdroj]

Modelom k obrazu pravdepodobne stála Dagny Juelová,[1] Munchova milenka a žena Stanisława Przybyszewského. Sám autor neskôr osvetľoval význam obrazu, čo nakoniec rámcovo zodpovedalo jeho poňatiu lásky vôbec, slovami:

Prestávka, kedy sa celý svet zastaví vo svojom behu. Tvoja tvár zračí všetku krásu sveta. Tvojé pery, karmínovo červené ako zrelé ovocie, sa bolestivo roztvárajú. Úsmev mŕtvoly. Teraz si život a smrť podávajúca ruky. Je spojená reťaz, ktorá viaže tisíce minulých generácií s tisícmi generácií, ktoré prídu.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.gotocaucasus.com/Juel/Juel.html
  2. WITTLICH, Petr. Edvard Munch. Praha : Odeon, 1985. S. 32.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Madona (Edvard Munch) na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]