Mae Westová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mae Westová
Mae West NYWTS cropped2.jpg
Mae Westová (1933)
Narodenie 17. august 1893
New York, New York, USA
Úmrtie22. november 1980 (87 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
ManželFrank Wallace (1911 – 1942)
Guido Deiro (1914 – 1920)

Mae Westová, rodným menom Marie Jane Westová (* 17. august 1893, New York, New York, USA – † 22. november 1980, Los Angeles, Kalifornia, USA) bola americká tanečnica, herečka, dramatička, scenáristka, textárka a spisovateľka.

Išlo o jeden zo slávnych hollywoodských sex-symbolov 30. rokov 20. storočia. Divadlo hrala už od detstva, spočiatku hrala a tancovala v rôznych kočovných divadelných spolkoch, nakoniec zakotvila na Broadwayi, kde vystupovala v music-halloch. Tu tiež ako prvá zatancovala neskôr veľmi módny tanec shimmy. V polovici 20. rokov napísala svoju prvú divadelnú hru Sex. Jej hry boli v svojom čase značne kontroverzné a priniesli jej rôzne problémy a konflikty ako so zákonom tak aj s puritánskymi kruhmi vtedajšej americkej spoločnosti. Napriek tomu ju tieto problémy urobili známou a zapôsobili ako negatívna reklama, čo ju nakoniec priviedlo aj do Hollywoodu, kde nakoniec pôsobila nielen ako herečka, ale aj ako scenáristka autorka filmových námetov. Išlo o najväčšiu hollywoodsku filmovú hviezdu prvej polovice 30. rokov 20. storočia.

Koncom 30. rokov a na začiatku vojnových rokov jej aktivita a popularita postupne klesala, svoj posledný film natočila v roku 1943. K filmovaniu sa nakrátko vrátila ešte v roku 1970 po 26 rokov trvajúcej odmlke.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mae Westová

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mae West na českej Wikipédii.