Preskočiť na obsah

Mamma Mia!

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Mamma Mia. Mamma Mia! (propagovaný ako Mamma Mia od Bennyho Anderssona a Björna Ulvaeusa!) je jukeboxový muzikál, ktorý napísala britská dramatička Catherine Johnson na základe piesní nahraných švédskou skupinou ABBA a zložený Benny Anderssonom a Björnom Ulvaeusom, členmi skupiny. Názov muzikálu je prevzatý z top hitu skupiny z roku 1975 „Mamma Mia“. Ulvaeus a Andersson, ktorí zložili pôvodnú hudbu pre skupinu ABBA, sa podieľali na vývoji šou od začiatku. Na produkcii sa finančne podieľala speváčka Anni-Frid Lyngstad, ktorá nechýbala ani na mnohých premiérach po celom svete.


Muzikál obsahuje také hity ako „Super Trouper“, „Lay All Your Love on Me“, „Dancing Queen“, „Knowing Me, Knowing You“, „Take a Chance on Me“, „Thank You for the Music“, „ Peniaze, peniaze, peniaze“, „Víťaz berie všetko“, „Voulez-Vous“, „SOS“ a „Mamma Mia“. Viac ako 65 miliónov ľudí videlo šou, ktorá od svojho debutu v roku 1999 celosvetovo zarobila 4 miliardy dolárov.[1] V roku 2008 vyšla filmová adaptácia s Meryl Streep, Colin Firth, Pierce Brosnan, Amanda Seyfried, Christine Baranski, Stellan Skarsgård a Julie Walters.

Od roku 2020 má šou produkciu v londýnskom West Ende, kde je šiestou najdlhšie vysielanou šou v histórii West Endu[2], ako aj rôzne zahraničné produkcie. Jeho Broadwayská inkarnácia sa po 14 rokoch uzavrela 12. septembra 2015, čím sa stala deviatou najdlhšie vysielanou šou v histórii Broadway.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mamma Mia!