Preskočiť na obsah

Benny Andersson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Benny Andersson

Základné informácie
Popis umelca švédsky hudobný skladateľ, producent a spevák, bývalý člen skupiny ABBA
Rodné meno Göran Bror Andersson
Narodenie 16. december 1946 (77 rokov)
Štokholm, Švédsko
Pôsobenie spevák, producent, hudobník, skladateľ
Žáner Europop, Folk rock, Swedish folk, Euro disco, Šláger
Hrá na nástrojoch akordeón, klavír, klávesy, syntetizátor, saxofón, gitara, spev
Roky pôsob. 1964 – súčasnosť
Vydavateľstvá Polar Music
Súvisiace
články
ABBA, Hep Stars, Orsa Spelmän, Björn Ulvaeus
Webstránka monomusic.se

Göran Bror "Benny" Andersson (* 16. december 1946, Štokholm, Švédsko), v profesionálnom živote známy ako Benny Andersson, je švédsky hudobník, skladateľ, producent, spevák, textár, jeden z bývalých členov skupiny ABBA (1972 – 1982). Andersson je aj spoluautorom muzikálov Chess, Kristina från Duvemåla a Mamma Mia!. V roku 2008 na výrobe filmovej verzie muzikálu Mamma Mia! participoval ako výkonný producent. Od roku 2001 je aktívny so svojou hudobnou skupinou, ktorá má názov Benny Anderssons Orkester (BAO!).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Goran Bror Andersson sa narodil v Štokholme. Jeho otec bol tridsaťštyri ročný stavebný inžinier Gösta Andersson, jeho matka, Laila, mala v čase jeho narodenia dvadsaťšesť rokov. Benny Andersson má sestru, Evu-Lis Andersson, ktorá sa narodila v roku 1948.

Hudobné začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

V rodine Anderssonovcov boli dvaja hudobníci, jeho otec a starý otec, ktorí obaja hrali na akordeón. Keď mal Benny šesť rokov, dostal aj on svoj vlastný nástroj a spolu s otcom Göstom a starkým Efraimom sa učil hrať švédske ľudové piesne, tradičnú hudbu a slávne hudobné šlágre. Benny si spomína, že jeho prvé hudobné nahrávky, ktoré si kúpil, boli „Du Bist Musik“ od Cateriny Valente a „Jailhouse Rock“ od Elvisa Presleyho. Zvlášť bol fascinovaný nahrávkou na „B“ strane singla, „Treat Me Nice“, v ktorej výrazne znel klavír. Ako desaťročný dostal Benny svoj prvý klavír, na ktorom sa začal učiť hrať.

V pätnástich rokoch Benny Andersson zanechal školu a začal hrávať po mládežníckych kluboch. Tam spoznal svoju prvú priateľku, Christinu Grönvallovú, s ktorou mal dve deti: syna Petra, ktorý sa narodil v roku 1963 (Andersson mal vtedy 16 rokov) a o dva roky neskôr, v roku 1965, sa im narodila dcéra Helen.

Začiatkom roku 1964 Benny a Christina tvorili skupinu Elverkets Spelmanslag, ktorá na elektrické hudobné nástroje hrávala folkové piesne a hudobné šlágre. Väčšina z ich skladieb bolo inštrumentálnych. Jednou z nich bola napríklad aj Manciniho filmová pesnička „Baby Elephant Walk“. V tomto období začal Benny Andersson skladať svoje prvé skladby.

The Hep Stars[upraviť | upraviť zdroj]

V októbri roku 1964 sa Benny Andersson stal hráčom na klávesové nástroje v kapele Hep Stars. V tejto skupine sa zaslúžil o jej úspech potom, ako v marci roku 1965 prerazila skladbou „Cadillac“. Vďaka tomuto hitu sa Hep Stars stali najospevovanejšou popovou švédskou hudobnou skupinou 60. rokov a Andersson ako klávesový hráč kapely bol idolom švédskej tínedžerskej mládeže. V repertoári skupiny boli väčšinou coververzie medzinárodných šlágrov, no Andersson skladal pre kapelu aj vlastné piesne, z ktorých vznikli niektoré z ich klasických hitov, okrem iných aj „No Response“, „Sunny Girl“, „Wedding“, „Consolation“, „It's Nice To Be Back“, či „She Will Love You“.

Björn Ulvaeus[upraviť | upraviť zdroj]

V júni roku 1966 sa Andersson stretol s Björnom Ulvaeusom. Začali spolu tvoriť skladby a ich prvé dielo, ktoré bolo nahraté bola pieseň, ktorú pod názvom „Isn't It Easy To Say“ nahrala skupina The Hep Stars.[1] Plodnú spoluprácu mal Andersson s Lassem Berghagenom, s ktorým okrem mnohých iných nahral aj skladba „Hej, Clown“, ktorá v roku 1969 zaznela v programe Melodifestivalen, švédskej finálovej súťaže pre Eurovision Song Contest. Song sa umiestnil na druhom mieste. Počas tejto súťaže sa Benny stretol s Anni-Frid Lyngstadovou, s ktorou sa stali blízkymi priateľmi. V tom istom čase sa Ulvaeus zoznámil s Agnethou Fältskogovou.

Priateľstvo a Anderssonov a Ulvaeusov záujem o spoluprácu pri písaní skladieb prirodzene vyústilo do neskoršej kooperácie štvorice počas budúcich rokov. Ako spoluautori mali za sebou Benny a Björn dva hity: „Ljuva sextital“, ktorý nahrala Brita Borg a „Speleman“, ktorý preslávil skupinu The Hep Stars. Dva páry sa začali podporovať pri nahrávaní. Modelom pre to ako by mohli pracovať s vokálmi našli vo viacerých zabehnutejších vzoroch vo vtedajšej populárnej hudbe, ako boli Blue Mink, Middle of the Road a Sweet. Situácia sa vyvinula tak, že bol už iba malý krôčik k tomu aby vznikla ABBA.

ABBA[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: ABBA (hudobná skupina)

Benny Andersson od skupiny Hep Star odišiel v roku 1969. V roku 1972 spolu s Björnom Ulvaeusom založili hudobnú skupinu ABBA. Tvorili ju štyria členovia: Benny Andersson (spev, klávesy), Björn Ulvaeus (spev, gitara), Agnetha Fältskogová (spev) a Anni-Frid Lyngstadová (spev). Prelomovou udalosťou v hudobnej kariére tejto formácie bolo, keď pre Švédsko získali 6. apríla 1974 v súťaži Eurovision Song Contest víťazstvo s piesňou „Waterloo“. V nasledujúcich ôsmich rokoch Andersson s Ulvaeusom pre skupinu ABBA vyprodukovali osem štúdiových albumov, na ktorých bola celá séria celosvetových hitov.

Po takmer desaťročnom spolužití sa v roku 1978 s Anni-Frid zosobášili. Manželstvo sa rozpadlo v roku 1981 a skupina ABBA v roku 1982. Významne sa podieľal na natáčaní filmu Mamma Mia! na motív rovnomenného muzikálu, ktorý spoločne s Björnom Ulvaeusom napísali v rokoch 1998 – 1999.

Chess, Kristina a Mamma Mia![upraviť | upraviť zdroj]

Aj po rozchode hudobnej skupiny ABBA pokračovali Andersson a Ulvaeus s písaním hudby. Ich prvým projektom bol muzikál Chess, ktorého autorom libreta bol Tim Rice. Z tejto spolupráce vznikol aj album, ktorý nahrali: Elaine Paige, Barbara Dickson, Murray Head a Švédi Tommy Körberg a Björn Skifs. Hudobný nosič vyšiel v roku 1984 a predalo sa na svete z neho viac ako dva milióny kópií.

V roku 1985 Andersson produkoval a vydal album, ktorý nahrala súrodenecká dvojica Anders a Karin Glenmarkovci. Nahrali spolu nové piesne, ktorých autormi bola dvojica Andersson/Ulvaeus. Duo si dalo meno Gemini a ďalší album s hudbou od Björna a Bennyho vydali v apríli roku 1987. V roku 1987 Andersson vydal aj svoj prvý sólový album Klinga Mina Klockor, jeho ďalším sólovým projektom bol album November 1989. V októbri 1995 mal premiéru jeho ďalší muzikál s názvom Kristina från Duvemåla.

Ďalším muzikálom, na ktorom sa Andersson podieľal bol Mamma Mia!, projekt založený na 24 najznámejších hitoch skupiny ABBA. V spojenom kráľovstve mal muzikál premiéru v roku 1999, v roku 2000 v Kanade, v roku 2001 v USA a v roku 2005 sa konala jeho švédska premiéra. Filmová verzia muzikálu mala premiéru 18. júla 2008. V apríli a máji predošlého roku spolu s pôvodnými štúdiovými hudobníkmi skupiny ABBA, Andersson nahral filmovú hudbu k tomuto projektu.

Benny Anderssons Orkester[upraviť | upraviť zdroj]

Hudobné aktivity Benny Anderssona sú v súčasnosti zamerané na škandinávsky hudobný trh. Má vlastné 16 členné hudobné teleso, nazvané „Benny Anderssons Orkester“ (BAO), v ktorom spievajú Helen Sjöholmová (účinkovala v muzikáli Kristina from Duvemåla) a Tommy Körberg (ktorý sa preslávil v projekte Chess). BAO vydal päť hudobných albumov, z ktorých každý mal hitové single. V švédskom hudobnom rebríčku sa 243 týždňov držala nahrávka piesne „Du är min man“, ktorú spolu s BAO naspievala Helen Sjöholmová.[2]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia Bennyho Anderssona mimo skupiny ABBA

Hep Stars
 • 1965 – We and Our Cadillac
 • 1965 – Hep Stars on Stage
 • 1966 – The Hep Stars
 • 1967 – Jul med Hep Stars
 • 1968 – It's Been a Long Long Time
 • 1968 – Songs We Sang 68
 • 1969 – Hep Stars på svenska
 • 1970 – How It All Started
Björn & Benny
 • 1970 – Lycka (Album)
Muzikály
Gemini

Producent spolu s Björnom Ulvaeusom

 • 1985 – Gemini
 • 1987 – Geminism
Sólové albumy
 • 1987 – Klinga mina klockor
 • 1989 – November 1989
Orsa spelmän
 • 1988 – Orsa Spelmän (Album)
 • 1990 – Fiolen min (hrv. Moja violina)
 • 1998 – Ödra
Benny Anderssons Orkester
 • 2001 – Benny Anderssons Orkester (Album)
 • 2004 – BAO!
 • 2005 – BAO na turneji
 • 2007 – BAO 3
 • 2009 – Story of a Heart

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Benny Andersson na anglickej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]