Marco Rajt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marco Rajt
slovenský husľový virtuóz a pedagóg hudby
Marco Rajt
Rod. menoMarek Rajt
Narodenie27. december 1977 (42 rokov)
Bratislava, Slovensko
Zamestnaniehusľový virtuóz a pedagóg hudby
Aktívne roky1984 – dnes
Odkazy
Webstránkamarcorajt.sk
Marco Rajt, CD Marco (2015)

Marco Rajt, vlastným menom Marek Rajt (* 27. december 1977, Bratislava) je multižánrový husľový virtuóz a pedagóg hudby.

Detstvo[upraviť | upraviť kód]

Marco Rajt sa narodil v hudobníckej rodine ako druhý z troch synov (rodičia Miroslav Rajt (akordeón) a Mária Rajtová, rod. Vaškovičová). Marca už od skorého detstva viedol k hudbe otec. Marco začal hrať na husliach ako šesťročný, ako osemročného ho odborníci označili za zázračné dieťa a majstra hmatníku. V tomto veku zvládal skladby ako napríklad „Let Čmeliaka“ (Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov) alebo „Čardáš“ (Vittorio Monti) a získaval prvé miesta na rôznych slovenských aj európskych súťažiach.

Kariéra a tvorba[upraviť | upraviť kód]

Marco Rajt vydal 3 albumy s ľudovou cimbalovou tvorbou (1996: Marek Rajt so svojou cimbalovou hudbou 1, 2001: Marek Rajt so svojou cimbalovou hudbou 2 a 2008: Romano Stylo). Ľudovej a klasickej hudbe, ktorú aj študoval sa venoval do roku 2014. V roku 2015 vydal a pokrstil sólový album Marco, plný najznámejších klasických a rock-popových hitov, ktoré prerába do svojho vlastného štýlu. Tento album, venovaný jeho vtedy 2,5 ročnému synovi si získal u ľudí veľký úspech a Marca dostal do popredia slovenskej hudobnej scény.

V júni 2016 vydal rockový štúdiový album Master of Violin, ktorým údajne dokazuje svoju genialitu. V tomto období dostal mediálnu prezývku „Slovenská Vanessa Mae v nohaviciach“. V máji 2017 vydal singel s kontroverzným videoklipom na skladbu Summer, časť „Búrka“ z diela „Štyri ročné obdobia“ (Antonio Vivaldi).

Momentálne sa pohybuje na rôznych významných pódiách, svojimi vystúpeniami často podporuje viaceré benefičné koncerty, predovšetkým tie, ktoré sú venované deťom. Je častým hosťom televíznych talkshows, nie len ako umelec, ale aj ako skúsený pedagóg.

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

Štúdiové albumy
  • 1996: Marek Rajt so svojou cimbalovou hudbou 1
  • 2001: Marek Rajt so svojou cimbalovou hudbou 2
  • 2008: Romano Stylo
  • 2015: Marco
  • 2016: Master of Violin
Featured
  • 2009: Gypsy Way with Pavel Šporcl