Marian Sawa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Marian Sawa (* 12. január 1937, Krasnystaw, Poľsko – † 27. apríl 2005, Varšava) bol poľský skladateľ, organista muzikológ a pedagóg.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vysokoškolské štúdium absolvoval na univerzite Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina vo Varšave v triede pre hru na organ Feliksa Rączkowského aj v skladateľskej triede Kazimierza Sikorského. Ako hudobný pedagóg pracoval vo varšavských školách na strednej i vyššej úrovni: v Združených štátnych hudobných školách Josefa Elsnera, Karola Szymanowského, Akadémie múzických umení F. Chopina (Akademia Muzyczna im. F. Chopina) a tiež na Univerzite kardinála Stefana Wyszyńského (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) špecializujúcou sa na teoretickú aj praktickú muzikológiu.

Koncertoval ako sólista aj so sprievodom po krajinách Európy (napr.: Francúzsko, Anglicko, Nemecko a Rusko). Najviac koncertoval vo svojom rodnom Poľsku. Nahral veľa LP a CD albumov pre vydavateľstvá akými sú napríklad: Polskie Nagrania Edition, Veriton, Polonia Records, Arston, DUX, Acte Prealable. Marian Sawa je držiteľom mnohých skladateľských ocenení, napríklad ocenenie z konkurzu mladých skladateľov ZKP za dielo Assemblage pre orchester, dvoch štátnych významných ocenení od ministerstva kultúry (Minister Kultury i Sztuki) a ministra školstva (Minister Edukacji Narodowej).

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Dielo Mariana Sawy obsahuje okolo tisíc skladieb – diela inštrumentálne, vokálne a vokálno-inštrumentálne. Známi je väčšinou ako autor hudby na organ (ale zložil aj päť koncertov pre organ a orchester, sonáty, fantázie, prelúdia, toccaty a passacaglie). Veľa jeho diel vychádza z náboženstva, ktoré je jeho inšpiráciou (viaceré hudobné skladby pre zmiešaný zbor a mužskú a-cappellu, veľké formy oratorijně-kantátové, napríklad Via Crucis, Missa Claromontana, niekoľko foriem „Magnificat i Stabat Mater“). Vo svojej hudbe často nadväzoval na gregoriánsky chorál, poľské kostolné piesne a poľský folklór, často tieto prvky spojoval v jednej skladbe.

Skladby Mariana Sawy boli zaznamenané na viacerých než štyridsiatych CD albumoch, ale aj vydavateľstvami Acte Prealable a Musica Scara Edition. Jeho dielo na organe interpretovali: Andrzej Chorosińský, Joachim Grubich, Marietta Kruzel-Sosnowská, Józef Serafin, Jan Szypowsky, Irena Wiseła-Cieślar.

V roku 2006 pri príležitosti prvého výročia smrti skladateľa vznikol spolok: Towarzystwo im. Mariana Sawy, ktorého cieľom je propagovanie a publikovanie umelcových diel, organizovanie koncertov a festivalov venovaných jeho tvorbe. Po smrti skladateľa sú majiteľmi diel jeho deti Radoslaw a Alexandra Sawa, ktorí spolupracujú so spolkom.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]