Mary Blair

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mary Blair
americká grafička a ilustrátorka
Mary Blair
Narodenie 21. október 1911
McAlester, Oklahoma, USA
Úmrtie 26. júl 1978 (66 rokov)
Soquel, Kalifornia, USA
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Mary Blair

Mary Blair, rodená Mary Robinsonová, (* 21. október 1911, McAlester, Oklahoma, USA – † 26. júl 1978, Soquel, Kalifornia) bola americká výtvarníčka, grafička a ilustrátorka, ktorá sa významným spôsobom podieľala na výrobe animácií pre spoločnosť Walta Disneyho, vytvorila koncept pre filmy ako Alenka v ríši divov, Peter Pan, Pieseň juhu a Popoluška. Ilustrovala tiež knihy pre deti. Získala ocenenie ako Disneyho legenda v roku 1991.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila v štáte Oklahoma, ešte v detstve sa presťahovala do Texasu a neskôr do Kalifornie. Po absolvovaní San Jose State College získala štipendium na Chouinard Art Institute v Los Angeles, kde jej pedagógmi boli umelci ako Pruett Carter, Russell Morgan a Lawrence Murphy. V roku 1934 sa vydala za Lea Everetta Blaira.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Po práci v v rôznych animačných spoločnostiach začali s manželom v roku 1940 pracovať pre Walta Disneyho. Po tom, čo opustila na krátku dobu štúdiá v roku 1941 cestovala po juhoamerických krajinách s Waltom a Lilian Disneyovými a ďalšími umelcami kvôli prieskumu trhu v rámci programu amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta – Dobrá susedská politika.

Začiatok päťdesiatych rokov bol pre štúdiá Walta Disneyho veľmi rušný, takmer každoročne vyprodukovali nový film. V tomto období to boli najznámejšie filmy, ktoré su prisudzované Mary Blairovej – Popoluška (1950), Alenka v ríši divov (1951), Peter Pan (1953). Po dokončení Petra Pana sa stala nezávislou grafičkou a ilustrátorkou, vytvárala reklamnú kampaň pre spoločnosti Nabisco, Pepsodent, Maxwell House a ďalšie. Ilustrovala tiež viaceré knihy, z ktorých niektoré sú v tlači dodnes. Navrhovala tiež vianočné a veľkonočnú výzdobu pre Radio City Music Hall.

Na žiadosť Walta Disneyho začala pracovať na atrakcii nazvanej Malý svet (It's a Small World). Atrakcia bola s prispením Pepsi-Coly umiestnená v pavilóne na podporu UNICEF počas svetovej výstavy v New York v roku (1964). Atrakcia sa neskôr presťahovala do Disneylandu a bola viackrát zreplikovaná, napr. v tokijskom, alebo parížskom Disneylande.

Zomrela v roku 1978 na krvácanie do mozgu.

Mary Blairová inšpirovala mnoho súčasných grafikov a ilustrátorov, posmrtne získala viaceré ocenenie. Najznámejšími sú okrem Legendy Walta Disneyho aj Winsor McCay v roku 1996.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]