Maurizio Cheli

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Maurizio Cheli
Maurizio Cheli
Astronaut ESA
Št. príslušnosť Taliansko
Dátum narodenia 4. máj 1959 (57 rokov)
Modena, Taliansko
Predchádzajúce
zamestnanie
testovací pilot
Čas vo vesmíre 15 dní 17 hodín 41 minút
Kozmonaut od 1992
Misie STS-75
Znaky
misií
Sts-75-patch.png
Kozmonaut do 1996

Pozri aj Biografický portál

Maurizio Cheli (* 4. máj 1959, Modena, Taliansko) je vojenský letec a bývalý astronaut talianskej národnosti, 344. človek vo vesmíre, zástupca ESA pri lete amerického raketoplánu Columbia.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Absolvoval taliansku univerzitu Sapienza Università di Roma v odbore fyzika a potom školu skúšobných pilotov Empire Test Pilots 'School, Boscomb Down, v Spojenom kráľovstve.

V rokoch 1978 až 1992 bol testovacím pilotom talianskeho vojenského letectva, od roku 1992 bol zaradený medzi pripravujúcich sa astronautov európskej agentúry ESA. Po svojom lete v raketopláne sa vrátil k pôvodnému povolaniu u letectva. Je ženatý, manželka sa volá Marianne, rodená Merchezová.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Letel raketoplánom Columbia v misii s označením STS-75 na začiatku roka 1996. Spolu s ním leteli: Andrew Allen, Scott Horowitz, Franklin Chang-Diaz, Jeffrey Hoffman, Claude Nicollier zo Švajčiarska a Umberto Giudoni, tiež Talian, ale za Taliansku vesmírnu agentúru (ASI). Počas pätnásťdenného letu na obežnej dráhe Zeme pracovali s laboratóriom USMP-3 a vypustili na mnohokilometrovom lane taliansku družicu TSS-1R. Podobne ako u jej predchodkyne sa lano pretrhlo a družica im odletela z dosahu.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Maurizio Cheli na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]