Maurizio Cheli

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maurizio Cheli
Astronaut ESA
Maurizio Cheli
Št. príslušnosťTaliansko
Narodenie4. máj 1959 (62 rokov)
Modena, Taliansko
Predchádzajúce zamestnanietestovací pilot
Čas vo vesmíre15 dní 17 hodín 41 minút
Kozmonaut od1992
MisieSTS-75
Znaky misiíSts-75-patch.png
Kozmonaut do1996

Maurizio Cheli (* 4. máj 1959, Modena, Taliansko) je vojenský letec a bývalý astronaut talianskej národnosti, 344. človek vo vesmíre, zástupca ESA pri lete amerického raketoplánu Columbia.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Absolvoval taliansku univerzitu Sapienza Università di Roma v odbore fyzika a potom školu skúšobných pilotov Empire Test Pilots 'School, Boscomb Down, v Spojenom kráľovstve.

V rokoch 19781992 bol testovacím pilotom talianskeho vojenského letectva, od roku 1992 bol zaradený medzi pripravujúcich sa astronautov európskej agentúry ESA. Po svojom lete v raketopláne sa vrátil k pôvodnému povolaniu u letectva. Je ženatý, manželka sa volá Marianne, rodená Merchezová.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Maurizio Cheli letel raketoplánom Columbia v misii s označením STS-75 na začiatku roka 1996. Spolu s ním leteli: Andrew Allen, Scott Horowitz, Franklin Chang-Diaz, Jeffrey Hoffman, Claude Nicollier zo Švajčiarska a Umberto Giudoni, tiež Talian, ale za Taliansku vesmírnu agentúru (ASI). Počas pätnásťdenného letu na obežnej dráhe Zeme pracovali s laboratóriom USMP-3 a vypustili na mnohokilometrovom lane taliansku družicu TSS-1R. Podobne ako u jej predchodkyne sa lano pretrhlo a družica im odletela z dosahu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Maurizio Cheli na českej Wikipédii.