Medený jazdec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 59° 56′ 11.04″ s.š., 30° 18′ 07.92″ v.d.

Medený jazdec (Pomník Petra I.)
Medený jazdec na obraze maliara Vasilija Surikova

Medený jazdec (rus. Медный всадник) je známa jazdecká socha v ruskom meste Sankt Peterburgu, ktorú preslávila najmä poéma A. S. Puškina Medený jazdec. Socha predstavuje cára Petra Veľkého.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Sochu dala postaviť v roku 1772 imperátorka Katarína II. pri príležitosti stého výročia narodenia imperátora Petra I. Svedčí o tom aj nápis v latinskom jazyku "Petro Primo Catharina Secunda MDCCLXXXII"a v ruskom jazyku „Петру перьвому Екатерина вторая, лѣта 1782“ - Petru pervomu Jekaterina vtoraja, leta 1782. Chcela tak vyjadriť svoje rovnocenné postavenie voči Petrovi I. A nie neprávom. Kým Peter I. získal pre Ruské impérium prístup k Baltskému moru a rozšíril jeho územie po tzv. severnej vojne, Katarína II. získala pre Ruské impérium prístup k Čiernemu moru, keď jej vojská niekoľkokrát porazili turecké pozemné a námorné sily. Socha bola svedectvom mnohých významných udalostí, ktoré sa odohrali v hlavnom meste Ruského impéria (známe povstanie dekabristov v roku 1825). V súčasnosti je stredobodom záujmu turistov, ktorí prichádzajú na návštevu mesta nad Nevou, ale prichádzajú sa tu fotografovať aj ruské mladomanželské páry.

Opis sochy[upraviť | upraviť zdroj]

Socha Petra I. stojí na podstavci, ktorý je vysoký 5 metrov a pochádza z jediného kusa žuly. Autorom sochy je francúzsky umelec E. M. Falconnet. Socha váži 166 ton a je vyrobená z bronzu. Peter I. pozerá na rieku Neva a svoju ruku naťahuje do diaľok, aby vyjadril svoje veľmocenské ambície. Petrov vzpínajúci kôň zadnými kopytami drví hada - symbol pretvárky (podľa niektorých interpretácií Švédska a jeho podlej politiky). Socha je tiež známa pod názvom Medený jazdec (podľa Puškinovej poémy).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]