Medzinárodná asociácia pre rozvoj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Medzinárodná asociácia pre rozvoj (angl. International Development Association - IDA) je jedna z inštitúcií Svetovej banky, ktorá bola založená 24. septembra 1960. Je to inštitúcia, ktorá pomáha najchudobnejším krajinám sveta. Tvorí doplnok k Medzinárodnej banka pre obnovu a rozvoj, ktorá je zameraná na stredne bohaté krajiny.

Jej cieľom je poskytovať pomoc najchudobnejším rozvojovým krajinám tak, aby sa nezaťažila platobná bilancia týchto krajín v takej miere ako prostredníctvom pôžičiek z IBRD. Poskytuje technickú pomoc a vykonáva poradenskú činnosť. Pomoc je určená hlavne štátom s ročným HDP na 1 obyvateľa menším ako 1025 USD. IDA sa snaží zvýšiť ekonomický a sociálny pokrok v rozvojových krajinách aj prostredníctvom rastu produktivity, a tak zlepšiť životnú úroveň ľudí.

Kapitál získava zo vstupných vkladov členov, z príspevkov členských krajín a zisku. Úvery sú poskytované vládam rozvojových krajín len na dobu 35 až 40 rokov. IDA poskytuje úvery len vládam rozvojových štátov na dobu 35 - 40 rokov s 10-ročným odkladom splatnosti a bez úrokov. Vláda však musí zaplatiť len ročný administratívny poplatok vo výške 0,75 % z vyplatenej čiastky každého úveru.

IDA je riadená rovnakými riadiacimi orgánmi ako IBRD.

V súčasnosti má 165 členov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]