Messinská konferencia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Messinská konferencia bola konferencia ministrov zahraničných vecí šiestich krajín Európskeho spoločenstva pre uhlie a oceľ (ESUO), ktorá viedla až k vytvoreniu Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS). Konala sa od 1. do 3. júna 1955 v talianskom meste Messina na Sicílii. Delegácie šiestich zúčastnených krajín viedli Johan Willem Beyen (Holandsko), Gaetano Martino (Taliansko), Joseph Bech (Luxembursko), Antoine Pinay (Francúzsko), Walter Hallstein (Nemecká spolková republika) a Paul-Henri Spaak (Belgicko). Stretnutie iniciovali štáty Beneluxu. Na konferenciu bolo pozvané aj Spojené kráľovstvo, ale účasť odmietlo.

Výsledok konferencie[upraviť | upraviť zdroj]

Konferencia sa začala v skôr negatívnom duchu, keďže len krátko pred jej konaním odmietol francúzsky parlament zmluvu o Európskom obrannom spoločenstve. Prvé dva dni preto neboli veľmi sľubné, ale na tretí deň prekvapujúco dospeli štáty k messinskej rezolúcii.

V nej zúčastnených šesť štátov vyhlásilo zámer a predostrelo základné črty Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu a jednotného európskeho trhu. O dva roky neskôr, v Ríme 25. marca 1957, boli podpísané Rímske zmluvy, ktorými boli tieto dve organizácie ustanovené. Potvrdili sa tak skúsenosti z ESUO, že konsenzus možno dosiahnuť najpravdepodobnejšie práve v prehlbovaní európskej integrácie v ekonomickom sektore.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Konferenz von Messina na nemeckej Wikipédii.