Michael Hutchence

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michael Hutchence
Hutchence v San Fransicsu, 1986
Hutchence v San Fransicsu, 1986
Základné informácie
Popis umelca austrálsky spevák
Rodné meno Michael Kelland John Hutchence
Narodenie 22. január 1960
Sydney, Austrália
Úmrtie 22. november 1997 (37 rokov)
Sydney, Austrália
Žáner Rock, New Wave
Typ hlasu Tenor
Roky pôsob. 1977 - 1997
Vydavateľstvá Atco Records/Atlantic Records
Epic Records
Mercury Records
V2 Records
Warner Music Group
Súvisiace
články
INXS
Webstránka www.michaelhutchence.net

Michael Hutchence (* 22. január 1960, Sydney, Austrália – † 22. november 1997, na tom istom mieste) bol austrálsky hudobník a spevák skupiny INXS.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Hutchence sa narodil v Sydney a vyrastal v Hongkongu. Neskôr sa ako tínedžer s rodičmi vrátil, navštevoval školu Davidson High School, kde stretol aj Andrewa Farrissa. Spolu s ním a jeho bratmi Timom a Johnom a Garry Gary Beersom a Kirkom Pengillom založili svoju vlastnú skupinu, neskôr známu pod názvom INXS. V roku 1979 sa rodina Farrissovcov presťahovala do Perthu, spolu so zvyškom skupiny. O rok neskôr sa vrátili do Sydney a vydali svoj prvý album INXS. Hutchence sa stal frontmanom skupiny a skupina sa neskôr stala populárnejšia. Spoločne s Farrissom Hutchence napísal väčšinu skladieb skupiny.

V roku 1987 po viacerých úspechoch skupiny si zahral vo filme Dogs in Space režiséra Richarda Lowensteina. V roku 1989 vydal Hutchence spolu s post-punkovým hudobníkom Olliem Olsenom album Max Q. V roku 1990 si zahral v horore Frankenstein Unbound, ktorý režíroval Roger Corman. Vo svojom súkromí sa často stýkal s viacerými slávnymi ženami, akými boli aj Kylie Minogue alebo dánska modelka Helena Christensenová.

V roku 1990 vyšiel album X, ktorý obsahoval viaceré hity ako napr. „Suicide Blonde“, „Disappear“ a „Bitter Tears“. O rok neskôr skupina vydala koncertný album Live Baby Live.

Album Welcome To Wherever You Are, ktorý vyšiel v roku 1992 nebol v hudobných rebríčkoch veľmi úspešný. Ten rok mal Hutchence konflikt s dánskym taxikárom, dostal úder do hlavy v dôsledku ktorého stratil svoj čuchový zmysel a sčasti aj chuťový zmysel. Upadal do depresií a stával sa ešte viac agresívnejší. Nasledujúci rok počas nahrávania albumu vytiahol nôž na spoluhráča Garryho Beersa a vyhrážal sa mu smrťou.

Po dlhšej dobe skupiny vydala album Elegantly Wasted v apríli 1997. Po svetovom turné ho našli mŕtveho v hoteli Ritz-Carlton v Sydney. Jeho smrť nie je jasná dodnes, na mieste činu sa našiel opasok, ktorý znamenal že sa Hutchence obesil. Súdny lekár uviedol, že príčina jeho smrti bola samovražda, no nenašiel sa list na rozlúčku a objavili sa špekulácie o tom, že k samovražde došlo počas pohlavného styku.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Michael Hutchence na anglickej Wikipédii.