Mieczysław Świerz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mieczysław Świerz
poľský horolezec
Mieczysław Świerz
Narodenie25. máj 1891
Krakov, Poľsko
Úmrtie5. júl 1929 (38 rokov)
Kostolík, Vysoké Tatry
Národnosťpoľská
Profesiaučiteľ

Mieczysław Świerz (* 25. máj 1891, Krakov – † 5. júl 1929, Vysoké Tatry) bol jeden z najaktívnejších poľských horolezcov dvadsiatych rokov 20. storočia. Študoval polonistiku na Jagelonskej univerzite. Štúdia dokončil doktorátom. Bol učiteľom a vášnivým milovníkom a historikom poľskej literatúry. Syn Zofie a Leopolda Świerza.

Bol aktívnym členom Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Tvrdil, že poľské horolezectvo musí z Vysokých Tatier vystúpiť na vyššie a ťažšie svetové horolezecké steny. Urobil takmer sto prvovýstupov, okrem iných východnou stenou Veľkého Mengusovského štítu. Podarilo sa mu vystúpiť aj takými horolezeckými cestami, ktoré sa v tom čase pokladali za takmer neprekonateľné. V roku 1911 urobil prvovýstup v západnej stene Zmrzlej veže (spolu s Januszom Chmielowskim a Zdzisławom Kleszczyńskim).

Bol spoluautorom (s Januszom Chmielowskim) priekopníckeho štvorzväzkového horolezeckého sprievodcu Tatry Wysokie (1925).

Zahynul vo veku 38 rokov počas pokusu o zopakovanie výstupu Stanisławského cesty v západnej stene Kostolíka. Sisalové lano neudržalo jeho pád v komíne, ktorý sa dnes volá Komín Świerza. Pochovaný je na Novom cintoríne v Zakopanom.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mieczysław Świerz na poľskej Wikipédii.