Wiesław Stanisławski

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Wiesław Stanisławski (* 15. november 1909 – † 4. august 1933), bol najvýznamnejší poľský medzivojnový horolezec v Tatrách.

Lezenie[upraviť | upraviť zdroj]

Do Tatier jazdil od 16 rokov. Za svoj krátky život v nich urobil vyše 140 prvovýstupov. V r. 1928 s partnerom spravili prvovýstup v dlho odolávajúcej záp. stene Kościelca, ďalší rok zliezol sev. stenu Žabieho koňa. Potom sa presunul na Slovensko, prvovýstupy v záp. st. Lomnického štítu, Galérii Ganku, hneď niekoľko v sev. stenách Javorových štítov, Volia veža a 1932 aj v sev. st. Malého Kežmarského štítu. 1930 severových. stena (poľského) Mnícha. Mal aj prvé zimné priestupy.

V deň svojej smrti najprv vyliezol s dvomi druhmi sev. st. Kačacieho štítu. Potom zahynul aj s jedným spolulezcom na nenápadnom Kostolíku uprostred Batizovskej doliny, snáď keď v ľahšom teréne nepovažoval za nutné riadne istiť menej skúseného W. Wojnara, ktorý sa prezúval. Tiež je možné, že prvolezec vytrhol veľký skalný blok, resp. že sa skalná lavína uvoľnila sama.

Napriek jeho smrti v 24 rokoch prakticky v každej väčšej tatranskej stene existuje "Stanislawského cesta," dodnes záruka kvality.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • I. Dieška a kol.: Horolezectvo - Encyklopédia, Šport 1989.
  • W. J. Żuławski: Tragedie tatrzanskie, 1956.
  • A. Marec: Tatranské siluety, 2007.