Preskočiť na obsah

Mikko Hirvonen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mikko Hirvonen
Dátum narodenia31. júl 1980 (43 rokov)
Miesto narodeniaKannonkoski, Fínsko
Majstrovstvá sveta v rely
Aktívne roky2002 – 2014
Počet pretekov163
Rely víťazstvá15
Odkazy
Mikko Hirvonen na mikkohirvonen.com
Spolupracuj na Commons Mikko Hirvonen
multimediálny obsah na commons

Mikko Hirvonen (* 31. júl 1980, Kannonkoski, Fínsko) je fínsky jazdec rely, momentálne (2010) jazdiaci za továrenský tím Ford na majstrovstvách sveta WRC. V roku 2006 a 2007 skončil tretí v absolútnom poradí a pomohol tímu Ford k zisku titulu v pohári konštruktérov. V roku 2008 a 2009 skončil ako vicemajster sveta za Sébastienom Loebom. Hirvonenovým navigátorom je od roku 2003 Jarmo Lehtinen.

Hirvonen vyhral Fínske majstrovstvá v raly v roku 2002 v kategórii pod 2000 cc. V roku 2003 sa ako z najmladších účastníkov debutoval v továrenskom tíme Ford. Svoj prvý bodový zisk získal na Rally Cyprus, kde sa umiestnil na 6. mieste.

Hirvonen v roku 2004 prestúpil do továrenského tímu Subaru ako tímová dvojka k Petterovi Solbergovi, obhajcovi titulu z roku 2003. Body získal v desiatich podujatiach, ale jeho najlepšie umiestnenie bolo štvrté miesto na Rally Argentína a Rally Austrália. Tieto výsledky mu však nepomohli ku kontraktu na sezónu 2005. Hirvonen si preto súkromne zaobstaral dvojročný Ford Focus RS WRC 03 a získal svoje prvé pódiové umiestnenie na Rally Španielsko ako súkromník.

Tento výsledok bol dostačujúci na to, aby v roku 2006 podpísal zmluvu na celú sezónu ako tímová dvojka továrenského tímu Ford. Hirvonen v roku 2006 riadil úplne nový Ford Focus WRC 06 a partnerom mu bol dvojnásobný majster sveta, Marcus Grönholm. Hirvonen zaznamenal svoje prvé víťazstvo na Rally Austrália 2006 a druhé miesta na Rally Sardínia, Rally Turecko a Rally Nový Zéland. Celkovo mu šesť umiestnení v prvej trojke zaistilo tretie miesto v absolútnom poradí.

Sezónu 2007 Hirvonen začal piatym miestom na Rally Monte Carlo, a tretím miestom na Rally Švédsko. Získal svoje druhé víťazstvo na Rally Nórsko a neskôr vyhral Rally Japonsko a Rally Veľká Británia. Znovu sa umiestnil na treťom mieste v absolútnom poradí, o 17 bodov za Sébastienom Loebom. Spoločne s Marcusom Grönholmom si zaistili titul v pohári konštruktérov druhýkrát po sebe.

Sezóna 2008

[upraviť | upraviť zdroj]

17. decembra 2008 bol Hirvonen oficiálne menovaný jednotkou tímu BP Ford World Rally Team pre rok 2008, po Grönholmovom odchode z aktívnej činnosti. Ako tímová dvojka bol do tímu angažovaný Jari-Matti Latvala, ktorý je ešte mladší ako Hirvonen.

Sezónu 2008 začal druhým miestom na Rally Monte Carlo. Vo Švédsku bol horúcim favoritom, ale nedokázal byť rýchlejší než jeho mladší tímový kolega Jari-Matti Latvala. Po sklamaniach na Rally Mexico (kde dostal defekt a musel meniť koleso) a Rally Argentína (kde musel odstúpiť z vedenia a následne znovu nastúpil len vďaka pravidlám SuperRally a skončil piaty) Hirvonen získal svoje prvé víťazstvo v sezóne na Rally Jordánsko. Následne zvíťazil aj na Rally Turecko. Vo Fínsku bol jasným favoritom, no opäť nedokázal poraziť Sébastiena Loeba. Na Rally Nový Zéland viedol, ale dostal defekt a prepadol sa až na tretie miesto za Sébastiena Loeba a tímovú dvojku Citroenu Daniela Sorda. Hirvonen tak nabral štyri preteky pred koncom sezóny osem bodovú stratu na svojho najväčšieho rivala Sébastiena Loeba. Loeb získal titul v kategórii jazdcov na Rally Japonsko, ale boj o titul v kategórii konštruktérov stále prebiehal. Nádeje skončili, keď Hirvonen na Rally Veľká Británia havaroval a prevrátil sa na strechu. Prepadol sa na 44. miesto, ale dokázal sa nakoniec prebojovať na konečné 8. miesto.

Sezóna 2009

[upraviť | upraviť zdroj]

Hirvonen začal sezónu 2009 tretím miestom na úvodnom podniku Rally Írsko, hneď za dvojicou Citroenov (Sébastien Loeb a Daniel Sordo). Na Rally Nórsko, kde v roku 2007 vyhral, skončil tesne druhý. Na ďalších dvoch podujatiach skončil na tej istej pozícii. Na Rally Argentína bol po 14. rýchlostných skúškach šesť sekúnd za Loebom, keď jeho Ford Focus WRC zasiahla porucha motoru. Jeho odstúpenie posunulo Loeba na rozdiel dvadsiatich bodov v absolútnom poradí.
Na Rally Sardínia, Hirvonen a Loeb stratili čas vďaka taktike pribrzďovania pred cieľom aby nemuseli nasledujúci deň plniť nevďačnú úlohu „čističa“ trate. Po tom ako Loeb dostal defekt, Hirvonen už nestačil na Jariho-Mattiho Latvalu, ktorý túto rally vyhral. Na nasledujúcej Rally Grécko Hirvonen získal svoje prvé víťazstvo v sezóne 2009; Sébastien Loeb mal ťažkú haváriu. Zmenšil tak náskok Loeba na sedem bodov.
Na Rally Poľsko Loeb trafil kolesom peň skrytý pod nánosom hliny a poškodil záves kolesa. Hirvonen vyhral, Loeb skončil siedmy. Rally Fínsko Hirvonen vyhral.
O pár týždňov neskôr na Rally Austrália opäť tvrdo bojoval o prvé miesto z Loebom; nakoniec bol úspešnejší jeho súper. Nanešťastie pre Loeba však bola na jeho aute nájdená súčiastka, ktorá nezodpovedala homologácii. Loeb dostal 1-minútovú penalizáciu, čo v konečnom poradí posunulo Hirvonena na prvé miesto. Na nasledujúcej Rally Španielsko Hirvonen na svojich súperov v Citroenoch nestačil.
Rozdiel Hirvonena a Loeba pred poslednou súťažou vo Walese bol len jeden jediný bod. Na tejto Rally vyhral po divokom boji Loeb, ktorému pomohlo aj to, že z Hirvonenovho auta odletela kapota a ten musel spomaliť.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]