Mitja Ribičič

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mitja Ribičič
slovinský komunistický politik
Mitja Ribičič
Narodenie19. máj 1919
Terst, Taliansko
Úmrtie28. november 2013 (94 rokov)
Ľubľana, Slovinsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Mitja Ribičič

Mitja Ribičić (* 19. máj 1919, Terst - † 28. november 2013) bol slovinský komunista, predseda zväzovej výkonnej rady (de facto juhoslovanský premiér) v rokoch 1969-1971. Bol jediným politikom slovinskej národnosti, ktorý kedy dosiahol takto vysokého postu.

Počas druhej svetovej vojny bojoval na strane partizánov (k hnutiu sa pridal v roku 1942) a po tom, ako sa komunisti chopili moci, stál v čele reštriktívneho aparátu OZNA. Neskôr sa stal tiež poslancom slovinskej skupščiny (prelom 50. a 60. rokov) a tiež ministrom republikovej vlády. Josip Broz Tito ho vybral za predsedu Federálnej výkonnej rady v časoch už pokročilých liberálnych procesov, ktoré hrozili protisocialistickými prejavmi, ako spoľahlivého človeka so skúsenosťami v tajných službách.

Ribičić sa vyslovil proti tvrdému zásahu v roku 1981 proti kosovským separatistom, kedy bolo veľa Albáncov odsúdených na dlhoročné tresty odňatia slobody, čo väčšina Srbov niesla s nevôľou. V rokoch 1982-1983 bol predsedom Predsedníctva Ústredného výboru Zväzu komunistov Juhoslávie, ktorý bol podobne ako predsedníctvo štátu reorganizovaný tak, že sa každý rok objavil vo vrcholnej funkcii politik z inej zväzovej republiky. Na 13. kongrese SKJ v roku 1985 bolo rozhodnuté, že je potrebné presadiť vpred novú generáciu politikov, čo znamenalo koniec Ribičića vo vysokej politike. V roku 1986 tak bol penzionovaný.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mitja Ribičič na českej Wikipédii.