Monastier Manasija

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kláštor Manasija

Monastier Manasija alebo Monastier Resava (ekvivalentne aj kláštor) je srbský ortodoxný kláštor zo začiatku 15. storočia, nachádzajúci sa 2 km severozápadne od mesta Despotovac v stredovýchodnom Srbsku. Je krásnym príkladom kláštora s mohutnými hradbami.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Kláštor založil Stefan Lazarević niekedy v období v rokov 14061418. Kláštor mal slúžiť ako jeho mauzóleum. Výstavba trvala s prestávkami asi 10 rokov. Počas tohto obdobia bol postavený kostol, veľká jedáleň, bytové priestory, priľahlé budovy, veže, múry a opevnenia s obrannými hradbami a priekopami.

V 15. a 16. storočí tu vykonávala tzv. Resavská/Moravská škola opisovanie, redakciu, tvorbu a preklad kníh. Škola bola veľmi významná pre túto časť Európy. Kostol je zasvätený Svätej Trojici. Pôvodne bolo namaľovaných asi 2 000 m2 fresiek, zachovala sa však len štvrtina malieb, ale aj tie patria k najkrajším z mimoriadne bohatého pokladu historických srbských malieb. Stefan, zakladateľ kláštora, vynaložil veľké úsilie pri hľadaní najctenejších a zručných pracovníkov či najskúsenejšiu ikonu maliarov. Počas piatich storočí osmanskej vlády bol kláštor opustený a niekoľkokrát zničený. Hlavná strecha kostola bola odstránená, čím sa fresky po viac ako storočí vplyvom dažďa poškodili. V 18. storočí bola západná časť kostola dôsledkom výbuchu silno poškodená a neskôr prestavaná. Avšak mozaiková podlaha bola našťastie zachovaná. Kláštor je obklopený mohutnými hradbami a vežami. V roku 1979 bol vyhlásený kultúrnou pamiatkou mimoriadneho významu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]