Monoskop

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Monoskop pozri Monoskop (rozlišovacia stránka).
Monoskop

Monoskop alebo (televízny) skúšobný obrazec je televízny kontrolný obrazec, slúžiaci na nastavenie televíznej kamery, TV monitoru a televízneho prijímača. Pomocou monoskopu sa kontroluje rozlišovacia schopnosť, jas, kontrast, geometrické skreslenie, presnosť synchronizácie atď.

Staré televízory osadené elektrónkami bez elektroniky, ktorá zabezpečuje vyrovnávanie geometrie obrazu, bolo nutné po zapnutí nastaviť a toto nastavenie niekoľkokrát zopakovať počas sledovania programu.

Ako generátor monoskopu sa skôr používala špeciálna elektrónka, ktorá mala monoskop vyleptaný vo svojej maske, cez ktorú sa monoskop snímal elektrónovým lúčom. Neskôr sa obrázok monoskopu snímal normálnou televíznou kamerou. Ešte neskôr bol vyrobený elektronický generátor monoskopu a celý obrazec bol už generovaný elektronicky.

V Česko-Slovensku, presnejšie v Česku, začala televízia pravidelne vysielať v roku 1953. Z tohto obdobia je prvý monoskop s nápisom „ČS. TELEVISE“. Neskôr bol tento nápis nahradený nápisom „ČESKOSLOVENSKO“ a obrazec bol pozmenený.

Väčšina dnešných televízií na Slovensku už monoskop nevysiela, pretože ponúkajú program nepretržite 24 hodín, výnimkou sú Dvojka (v minulosti STV2), kde sa s ním stále môžeme v nočných hodinách stretnúť, hoci nové televízne prijímače nepotrebujú zložité nastavovanie. Opravovne TV a opravári majú dnes svoj vlastný elektronický generátor monoskopu.

ČB[upraviť | upraviť zdroj]

Čiernobiely monoskop obsahuje škálu od bielej ku čiernej teda napr. 0 % čiernej, 25 % čiernej, 50 % čiernej, 75 % čiernej a 100 % čiernej. Ďalej sú tu geometrické obrazce (kružnice, štvorcová sieť), zbiehajúce sa úsečky pre kontrolu vertikálneho a horizontálneho rozlíšenia. Zvukový sprievod pre monoskop obsahoval tón kmitočtukHz alebo bežné rozhlasové vysielanie.

Farba[upraviť | upraviť zdroj]

Moderný farebný monoskop navyše obsahuje všetky základné farebné zložky RGB (Red - červená, Green - zelená a Blue - modrá) a doplnkové farby CMY (Cyan - zelenomodrá, Magenta - fialová, Yellow - žltá). Farebný monoskop obsahuje aj farebné prechody a ďalej obsahuje tzv. „pleťovú“ farbu pre správne nastavenie farebnej sýtosti.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]