Moshing

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Moshing na koncerte
Moshing na koncerte Toxic Holocaust v roku 2011

Moshing (iné názvy: slam dance, slamming)[1] je tanečný štýl vychádzajúci z hardcore punkovej komunity. Typicky sa tancuje na živých koncertoch pri počúvaní živšej a agresívnejšej hudby, pričom do seba jednotliví tanečníci nekontrolovane vrážajú alebo so sebou nechajú hádzať. Ide o silne kontaktný druh tanca pôvodom z USA, ktorý dosiahol vrchol popularity v 80. rokoch s rozvojom žánru grunge. Od tej doby sa stal moshing fenoménom, ktorý prestupuje naprieč väčšinou hudobných žánrov, pokiaľ je hudba na koncertoch dostatočne energická. Názory na tento druh tanca sa rôznia, niektorí ho vnímajú ako pozitívnu odozvu umelcom, niektorí ako rušivý element na koncerte.[2]

Tabuľa s nápisom „No moshing“, Seattle

Moshing je považovaný za brutalnejšiu verziu pogovania, t. j. nekontrolovaného tanca, pričom najtypickejším druhom moshingu je tanec v kruhu (circle pit), kde jednotliví účastníci behajú a narážajú do seba, aby vytvorili točiaci sa kruh. Takýto mosh pit sa zvyčajne nachádza v pomyslnom strede hľadiska, zatiaľ čo pogo sa väčšinou tancuje v kotli priamo pri pódiu. Najtvrdšou verziou moshingu je potom odnož spojená so žánrom thrash metal, kedy sa tanečníci rozdelia na dve skupiny a navzájom do seba s rozbehom vrážajú.[3] Tento tvrdý spôsob tanca, nazvaný príznačne wall of death, so sebou nesie riziko zranenia alebo dokonca úmrtia.[4] Niektoré metalové a rockové hudobné skupiny, ako napríklad The Smashing Pumpkins, stáli v priamej opozícii proti tomuto druhu tanca, hlavne po tom, čo boli na niektorých ich koncertoch pri agresívnom tanci zabití niektorí diváci.[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Moriarty, Philip. When the Uncertainty Principle Goes to 11.
  2. The Martlet Online [online]. web.archive.org, 2009-03-18, [cit. 2020-09-13]. Dostupné online. Archivované 2009-03-18 z originálu.
  3. JUNE 20, Graham HartmannPublished:; 2014. 10 Epic Walls of Death [online]. Loudwire, [cit. 2020-09-13]. Dostupné online. (po anglicky)
  4. POGREBIN, Robin. Hard-Core Threat to Health: Moshing at Rock Concerts. The New York Times, 1996-05-09. Dostupné online [cit. 2020-09-13]. ISSN 0362-4331. (po anglicky)
  5. STAFF, MTV News. Fan Crushed At Smashing Pumpkin's Show [online]. MTV News, [cit. 2020-09-13]. Dostupné online. (po anglicky)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Moshing na českej Wikipédii.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]