Musqueam

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oblasť pôvodne obývaná indiánmi z kmeňa Musqueam
Indiáni z kmeňa Musqueam, prelom 19. a 20. storočia

Musqueam je indiánsky kmeň v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Je to jediný kmeň, ktorého rezervácie sa nachádzajú len v obvode mesta Vancouver.

Jeho tradičný jazyk, sa volá hən̓q̓əmin̓əm̓, v súčasnosti je na pokraji vymretia, tento jazyk je subdialektom Sališského jazyka Halkomelem. Indiáni z kmeňa Musqueam sú príbuzní s ich susedmi v oblasti dolného toku rieky Fraser. Susedné kmene Kwantlen a Katzie žijúce proti prúdu rieky s Musqueammi zdieľajú dialekt Hun'qumi'num', no kmeň Stóːlō hovorí iným dialektom - Halq’əméyləm. Sališovia žijúci na Vancouverovom ostrove a na súostroví Gulf Islands na juhozápade úžiny Strait of Georgia hovoria iným dialektom - Hul’q̱’umi’num. [1]

Indiáni z tohto kmeňa sú najstaršími pôvodnými obyvateľmi žijúcimi na území dnešného Vancouveru. Pôvodný kraj kmeňa Musqueam je najvzdialenejším územím, kam sa podarilo preniknúť prieskumníkovi Severozápadnej spoločnosti Simonovi Fraserovi na jeho epickej výprave k úžine Strait of Georgia. Musel sa vrátiť nazad kvôli nepriateľstvu tohto kmeňa, ktorý mal zlé skúsenosti s belochmi na ich lodiach. Náčelník Whattlekainum varoval Frasera pred hroziacim útokom, čím pravdepodobne zachránil život jemu a jeho mužom.


  1. Who We Are [online]. Musqueam, [cit. 2020-07-26]. Dostupné online. (po anglicky)